| Product Name | Sliding Arm |
|---|---|
| Suitable | 3-36Ton |
| Usage | Excavator Work |
| Material | Q355B |
| Color | Customer Required |
| High Efficiency | High Efficiency |
|---|---|
| Working Condition | Digging Sand Soil Silt Etc |
| Cylinders | High Quality Cylinders |
| Steel Material | Shaogang Q355B |
| Connectors | High Quality Connectors |
| Brand Name | Zhonghe |
|---|---|
| Part Name | Excavator Demolition Boom |
| Material | Q355D/Q690D |
| Applicable Industries | Energy & Mining & Demolition |
| Length | 23-30m |
| Brand Name | Zhonghe |
|---|---|
| Part Name | Excavator Telescopic Boom Arm |
| Material | Q355D/Q690D |
| Applicable Industries | Energy & Mining & Demolition |
| Suitable Excavator | 10-15Ton |
| Material | Q355B |
|---|---|
| Color | Red, Yellow, Blue |
| Warranty | 6 Months |
| Suitable Excavtors | Cat Hitachi Komatsu Sany Zoomlion |
| Digging Depth(m) | 8m 10m 12m 14m 16m |
| Features | Longer Life-span, Not Easy Cracking, High Effective |
|---|---|
| Color | Customized |
| Quality Guaranteed | Yes |
| Condition | New |
| Suitable Excavator | 6 Ton Excavator Or Above |
| Warranty | 6 Months |
|---|---|
| Bucket | 0.5cbm 0.8cbm 1cbm 1.5cbm |
| Suitable Excavator | 20ton 25ton 30ton 55ton 60ton |
| Color | Red, Yellow, Blue White Customized |
| Bucket Cylinder | High Quality |
| Condition | New, Brand New |
|---|---|
| Warranty | 6 Months For Arm And Boom 3 Months For Bucket |
| Suitable Excavator | 6 Ton - 50ton |
| Bucket Cylinder | Included, High Quality |
| Material | Shaogang Q355B, Q690D Or Others As You Request |
| Bucket Cylinder | Available |
|---|---|
| Material | Q355B, Q690D Material |
| Color | Customized |
| Warranty | 6 Months |
| Length | 6m - 24m |
| Features | Longer Life-span, High EffIiciency |
|---|---|
| Warranty | 6 Months |
| Length | 21m |
| Product Name | Excavator Long Reach Arm |
| After-sales Service | Available |