| Cylinders | High Quality Cylinders |
|---|---|
| Digging Depth | 18m 20m 25m 30m 32m |
| Material | BS900E, Multiple Wire Rope |
| OEM / ODM | YES |
| Design | Work Smoothly High Effective Design, Safe And Stable, Telescopic Long Reach |
| Excavator Accessories | Bucket, Standard Bucket, Clamshell Bucket And Other Accessories |
|---|---|
| Key Word | Excavator Telescopic Arm |
| Material | Q690D / HG785 / Q355B Lighter And Stronger |
| Apply To | 6 Ton - 36 Ton Excavator |
| Warranty | 6 Months |
| Material | Q355B, Q690D, Or Others As You Request |
|---|---|
| Apply To | 20-50ton Excavator |
| Warranty | 6 Months |
| Product Name | Excavator Telescopic Boom |
| Condition | New |
| Material | BS900E |
|---|---|
| Wire Rope | High Strength Wire Rope |
| Digging Depth | 25m - 32m |
| Clamshell Bucket Size | 1CBM 1.5CBM 2CBM 3CBM |
| Suitable Excavator Model | 10 Ton- 65 Ton Excavator |
| Material | Q355B, Q690D, Or Others As You Request |
|---|---|
| Length | 17m, 20m, 25m, 30m |
| Apply To | 25 Ton - 67 Ton Excavator |
| Warranty | 6 Months |
| Working Condition | Demolate Buildings |
| Digging Depth | 8m 10m 15m 18m 20m 22m 30m 32m |
|---|---|
| Clamshell Bucket | 0.8cbm 1cbm 2cbm 2.5cbm 3cbm |
| Application | Digging House Foundation Pits, Deep Pits |
| Wire Rope | High Quality Wire Rope Muti-strand |
| Material | BS900E, Multiple Wire Rope, Enlarged Pulley |
| Features | High Reliability, User-Friendly Design |
|---|---|
| Digging Depth(m) | 10m 12m 16m |
| Color | Red, Yellow, Blue White Customized |
| Package | Wooden Cases / Bubble |
| Material | Q355B Q690D |
| Condition | New |
|---|---|
| Digging Depth | 4m, 8m, 10m, 12m, 16m |
| Material | Shaogang Q355B |
| Warranty | 6 Months |
| Apply To | 3 Ton - 55 Ton |
| OEM/ODM | YES |
|---|---|
| Testings | YES |
| Suitable Excavator (ton) | 10ton To 60ton |
| High Efficiency | YES |
| Material | LG700 |
| Apply To | 3 Ton - 55 Ton |
|---|---|
| Warranty | 6 Months |
| Bucket Capacity | 0.1 Cbm - 1cbm |
| Condition | New |
| Digging Depth | 4m, 8m, 10m, 12m |