| Bucket Cylinder | Available |
|---|---|
| Certifications | Yes, CE, Patents |
| Product Name | Long Reach Boom Excavator |
| Bucket | Available |
| Condition | New |
| Condition | New,100%new,New Long Reach Boom & Arm |
|---|---|
| Warranty | 6 Months |
| After-sales Service Provided | Online Support,Video Technical Support |
| Bucket Capacity | 0.9m3,0.4-0.5CBM,0.2-6m3 |
| Machine Weight | 6-120T |
| Features | High Efficiency, Not Easy Cracking |
|---|---|
| Material | Premium Q355B, Q690D, Q355NE |
| OEM / ODM | Available |
| Color | Customized Yellow Red White Blue |
| Apply To | Excavators |
| Features | Longer Life-span, Not Easy Cracking |
|---|---|
| Color | Red Yellow Blue Customized |
| Warranty | 6 Months For The Arm And Boom |
| Suitable Excavator | 20Ton 25Ton 30Ton 55Ton 120Ton Excavator |
| After-sales Service | Technical Support |
| Professional Production Process | Yes |
|---|---|
| Suitable Excavator | 6 Ton 20 Ton 25 Ton 55 Ton Excavator And Above |
| Warranty Period | 6 Months |
| Wide Application | The Long Excavator Boom Can Be Used In Digging Sand, Soil, Silt, Gravel, Unloading At Jetty, Clean River, Etc |
| Material | Shaogang Q355B, Q690D Or Others As You Request |
| Length | 16m 18m 20m 22m 24m |
|---|---|
| Bucket Capacity (cbm) | 0.4, 0.6, 0.8, 1, 2, 3, 4cbm |
| Certifications | Patent, ISO, CE |
| Warranty | 6 Months, 3 Months |
| Suitable Excavator | 6 Ton 20 Ton 25 Ton 55 Ton Excavator And Above |
| Material | Q355B, Q355NE, Q690D |
|---|---|
| Suitable Working Condition | Digging Sand Soil Silt Rock Dirt |
| Suitable Excavator | Cat Hitachi Komatsu Sany |
| Quality | Premium |
| Length | 6m To 35m |
| Features | Long Reach, High Efficiency, Work Smoothly |
|---|---|
| Material | Shaogang Q355B, Q690D Or Others As You Request |
| Warranty | 6 Months For Boom And Arm |
| Bucket Cylinder | Include One Bucket Cylinder |
| Bucket | Include, The Size Of Bucket Depends On The Length Of Long Reach |
| Features | Long Reach, Digging Hard Sand, Easy Transportantion |
|---|---|
| Material | Shaogang Q355B |
| Digging Depth | 6m, 8m, 10m, 12m |
| Warranty | 6 Months |
| Condition | New |
| Warranty | 6 Months For Long Arm And Long Boom |
|---|---|
| Wide Application | Used In Digging Sand, Soil, Silt, Gravel, Unloading At Jetty, Clean River, Etc |
| OEM / ODM | Available |
| Suitable Excavator | 6 Ton 20 Ton 25 Ton 65 Ton Excavator And Above |
| Certifications | Patents, ISO, CE |