| OEM / ODM | YES |
|---|---|
| Warranty | 6 Months For Arm And Cylinder |
| Suitable Excavator Brands | Hitachi Komatsu Kato Sany Zoomlion Kobelco |
| High Efficiency | YES |
| Premium | YES |
| Material | Shaogang Q355B, Q690D Or Others As You Request |
|---|---|
| Condition | New |
| Quality | Premium |
| Bucket Cylinder | Available |
| Warranty | 6 Months For Arm And Boom, 3 Months For Bucket |
| Features | Longer Life-span, Not Easy Cracking |
|---|---|
| Warranty | 6 Months For The Arm And Boom |
| Color | Customized Red Yellow White |
| Suitable Excavator | 120 Ton Excavator |
| Condition | New, Brand New |
| Material | LG700 |
|---|---|
| Digging Depth(m) | 10m 12m 14m 16m 18m 20m |
| Package | YES |
| Color | Red, Yellow, Blue White Customized |
| OEM/ODM | YES |
| Material | LG700 / HG785 |
|---|---|
| Cylinder | Premium Cylinder |
| Digging Depth | 8m 10m 14m 16m 18m |
| Front Attachments | Clamshell Bucket / Standard Bucket |
| After-sales Service | Yes |
| Color | Customized |
|---|---|
| Bucket Cylinder | Available |
| Material | Q355B, Q690D Material |
| Length | 6m - 24m |
| Condition | New |
| Condition | Brand New |
|---|---|
| Bucket Cylinder | Included |
| Quality | Premium |
| Material | Q355B, Q355NE, Q690D Etc |
| After-sales Service | Comprehensive, 24 Hours Available |
| Material | Shaogang Q355B, Q690D Or Others As You Request |
|---|---|
| Condition | New |
| Suitable Excavator | 25 Ton 30ton Excavator And Above |
| Bucket Capacity | 0.8CBM 1CBM 1.5CBM 2CBM |
| Bucket | Available |
| High-quality Steel Material | Shaogang Q355B Or Q690D Or Other Material As You Request |
|---|---|
| Product Name | Heavy-Duty Q690D / Q355B Long Reach Boom Excavator With Extended Reach For Excavation |
| Material | Shaogang Q355B, Q690D Or Others As You Request |
| Certifications | Yes |
| Warranty Period | 6 Months |
| After-sales Service | Available |
|---|---|
| Length | 16m 18m 20m 22m 24m |
| Certifications | Patent, ISO, CE |
| Longer Service Life-span | Yes |
| Product Name | Excavator Long Boom Arm For Sale |