| Features | Longer Service Life-span, High-effective |
|---|---|
| Material | Q355B, Q690D, Or Others As You Request |
| Apply To | 25 Ton - 67 Ton Excavator |
| Warranty | 6 Months |
| Working Condition | Demolate Buildings |
| Features | High Effective And Longer Life-span |
|---|---|
| Material | Shaogang Q355B, Q690D Or Others As You Request |
| Bucket Cylinder | Available |
| Suitable Excavator | 6 Ton 20 Ton 25 Ton 55 Ton Excavator And Above |
| Bucket | Available |
| Professional Production Process | Yes |
|---|---|
| Certifications | Patent, ISO, CE |
| After-sales Service | Available |
| Suitable Excavator | 6 Ton 20 Ton 25 Ton 55 Ton Excavator And Above |
| Product Name | Excavator Long Boom Arm For Sale |
| Condition | New, Brand New |
|---|---|
| After-sale Service | Available, 24 Hours |
| Quality | High Guaranteed |
| Bucket | 0.8cbm 1cbm 2cbm |
| Suitable Excavator | 6 Ton - 120ton |
| Apply To | 20ton - 22ton Excavator |
|---|---|
| Length | 15m - 16m |
| Warranty | 6 Months |
| Condition | New |
| Material | Q355B, Q690D, Or Others As You Request |
| Brand Name | Zhonghe |
|---|---|
| Part Name | Excavator Long Reach Boom |
| Material | Q355D/Q690D |
| Applicable Industries | Energy & Mining & Demolition |
| Length | 18m |
| Material | Q355B, Q690D, Or Others As You Request |
|---|---|
| Length | 11-25m |
| Apply To | 20-85ton Excavator |
| Warranty | 6 Months |
| Working Condition | Demolate Buildings |
| Part Name | Excavator Long Reach Boom Arm |
|---|---|
| Material | Q355B/Q690 |
| Applicable Industries | Energy & Mining & Demolition |
| Suitable Excavator | 25-55Ton |
| Length | 21-22m |
| Apply To | Digging Sand, Soil, Silt Etc |
|---|---|
| Suitable Excavator | 20 Ton Excavator Or Above |
| Material | BS900E, Q355B, Lighter And Stronger |
| Pulley | High Quality Pulley, Enlarge Pulley |
| Digging Depth | 25m 30m 32m |
| Features | Long Reach, High Effective And Longer Life-span |
|---|---|
| Warranty | 6 Months For Sliding Arm, 3 Months For Bucket |
| Apply To | 20ton - 55ton |
| Material | Shaogang Q355B |
| Bucket Capacity | 0.1 Cbm - 2cbm |