| Apply To | Demolition Work, Dredging, Construction Work |
|---|---|
| Material | Q355B Or Q690D Or As You Request |
| Excavator Brands | Hitachi Komatsu Sany Zoomlion Cat Etc |
| Excavator Model | 6Ton - 200Ton |
| Color | Red, Yellow, Blue White Customized |
| Material | Shaogang Q355B, Q690D, Better Steel Material |
|---|---|
| Digging Depth | 8m 10m 15m 18m 20m 25m 30m 32m |
| Working Range | 8m 10m 15m 20m |
| OEM / ODM | YES |
| After-sales Service | 24 Hours Available |
| Tests | Full Tests Before Sending |
|---|---|
| Material | Q355B, Q690D |
| Suitable Excavators | 6ton - 66ton |
| Length(m) | 7m - 28m |
| Color | Red, Yellow, Blue, White Etc |
| Material | Q355B, Q690D, Q355NE |
|---|---|
| Digging Depth | 6m - 25m |
| Bucket Capacity | 0.5cbm 1cbm 2cbm 2.5cbm |
| Warranty | 6 Months |
| Color | Red, Yellow, Blue White Customized |
| Warranty | 6 Months |
|---|---|
| Long Reach | 10m 20m 21m 25m |
| Material | Q355B/ Q690D / Q355NE |
| Bucket Capacity | 0.4m3, 0.6m3, 1.5m3, 2m3, 2.2m3 |
| Color | Red, Yellow, Blue White Customized |
| Material | Q355B Or Q690D Or As You Request |
|---|---|
| High Efficiency | YES |
| Quality | Premium |
| Suitable Excavators | 6Ton - 200Ton |
| Excavator Brands | Hitachi Komatsu Sany Zoomlion Cat Etc |
| Material | Q355B, Q690D, Or Others As You Request |
|---|---|
| Apply To | 20-50ton Excavator |
| Warranty | 6 Months |
| Product Name | Excavator Telescopic Boom |
| Condition | New |
| Material | BS900E, Lighter And Stronger |
|---|---|
| Wire Rope | High Quality Wire Rope |
| Attachments | Bucket / Clamshell Bucket / Grapple |
| Wedling | Premium Welding |
| Digging Depth(m) | 20m 25m 30m 32m |
| Product Name | Excavator Telescopic Arm |
|---|---|
| Warranty | 6 Months |
| Pulley | High Quality |
| Digging Depth | 20m 25m 30m 32m |
| High Efficiency | YES |
| Material | Shaogang Q355B, Better Steel Material |
|---|---|
| Connectors | Thicken Connectors, Can Bear Huge Stress |
| Digging Depth | 15m 18m 20m 21m 22m 25m 30m 32m |
| Bucket Capacity | 0.4m3, 0.6m3, 1.5m3, 2m3, 2.2m3 |
| Quality | Premium |