| After-sales Service | Available |
|---|---|
| Digging Depth(m) | 18m 20m 25m 30m 32m |
| Certifications | Patent, ISO, CE |
| Warranty | 6 Months, 3 Months |
| Suitable Excavator | 6 Ton 20 Ton 25 Ton 55 Ton Excavator And Above |
| Name | Excavator Long Reach Arm |
|---|---|
| Suitable Excavator | Sumitomo, Sany, Cat, Komatsu, Zoomlion Etc |
| OEM / ODM | YES |
| After-sales Service | YES |
| Digging Depth | 8m 10m 15m 18m 20m 22m |
| Brand | Zhonghe Machinery |
|---|---|
| Type | Excavator Long Reach Boom |
| Length | 17-23m |
| Suitable Excavator | 65-95tons |
| Moving Type | Crawler Excavator |
| Features | Telescopic Arm For Excavator |
|---|---|
| Service Life-span | Longer Service Life-span |
| Suitable Excavator | 6 Ton To 50ton Excavator |
| Material | HG785, Lighter Stronger |
| Bucket | Available 0.2cbm To 1.2cbm |
| Full Test | Yes |
|---|---|
| Suitable Excavator(ton) | 6 Ton - 66 Ton |
| High Efficiency | YES |
| Color | Accoring To Clients' Requirement |
| Material | LG700 / Q690D |
| Brand Name | Zhonghe |
|---|---|
| Part Name | Excavator Long Reach Boom |
| Material | Q355D/Q690D |
| Applicable Industries | Energy & Mining & Demolition |
| Length | 10-28m |
| Apply To | 10ton-16ton Excavator |
|---|---|
| Material | Q355B, Q690D, Or Others As You Request |
| Condition | New |
| Length | 10m-14m |
| Warranty | 6 Months |
| Features | High Effective And Longer Life-span |
|---|---|
| Material | Shaogang Brand Q355B, Q690D |
| Warranty | 6 Months For The Arm And Cylinder, 3 Months For The Bucket |
| Easy Installation | Yes |
| Easy Maintenance | Yes |
| Brand Name | Zhonghe Machinery |
|---|---|
| Product Name | Excavator Sliding Arm |
| Application | Excavator |
| Moving Type | Crawler Excavator |
| Maximum Digging Depth | 8M, 10M, 11M, 12M |
| Condition | New |
|---|---|
| Length | 15m - 16m |
| Warranty | 6 Months |
| Apply To | 24ton - 60ton Excavator |
| Working Condition | Demolate Buildings |