| Suitable Excavator | Hitachi Komatsu Sany Cat Etc |
|---|---|
| Material | Q355B |
| Long Reach | Telescopic, Extend And Retract By Cylinder |
| Heavy Duty | Heavy Duty |
| Warranty | 6 Months For The Arm And Cylinders |
| Tests | Full Tests |
|---|---|
| Warranty | 6 Months |
| Suitable Excavators | Hitachi Komatsu Sany Zoomlion Cat Etc |
| Excavator Model | 6ton - 65ton |
| OEM/ODM | YES |
| Digging Depth | 4m, 8m, 10m, 12m |
|---|---|
| Apply To | 3 Ton - 55 Ton |
| Bucket Capacity | 0.1 Cbm - 1cbm |
| Warranty | 6 Months |
| Condition | New |
| Condition | New,100%new, New Telescopic Arm |
|---|---|
| Warranty | 6 Months |
| After-sales Service Provided | Online Support,Video Technical Support |
| Bucket Capacity | 0.9m3,0.4-0.5CBM,0.2-6m3 |
| Machine Weight | 6-36T |
| Condition | New,100%new, New Telescopic Arm |
|---|---|
| Warranty | 6 Months |
| After-sales Service Provided | Online Support,Video Technical Support |
| Bucket Capacity | 0.9m3,0.4-0.5CBM,0.2-6m3 |
| Machine Weight | 6-36T |
| Key Word | Excavator Telescopic Arm |
|---|---|
| Excavator Accessories | Bucket And Other Accessories |
| Digging Depth | 6m-16m |
| Apply To | 6 Ton - 60 Ton Excavator |
| Warranty | 6 Months |
| Condition | New,100%new, New Telescopic Arm |
|---|---|
| Warranty | 6 Months |
| After-sales Service Provided | Online Support,Video Technical Support |
| Bucket Capacity | 0.9m3,0.4-0.5CBM,0.2-6m3 |
| Machine Weight | 6-36T |
| Apply To | 6 Ton - 36 Ton Excavator |
|---|---|
| Situation | New |
| Digging Depth | 6m-16m |
| Material | Q690D / HG785 / Q355B |
| Quality | Premium |
| Brand Name | Zhonghe |
|---|---|
| Part Name | Excavator Telescopic Boom Arm |
| Material | Q355D/Q690D |
| Applicable Industries | Energy & Mining & Demolition |
| Suitable Excavator | 20-35Ton |
| Warranty | 6 Months |
|---|---|
| Quality | Premium |
| Cylinder | High Quality Cylinder |
| Digging Depth(m) | 10m 12m |
| Telescopic | Yes |