| Warranty | 6 Months |
|---|---|
| Product Name | Excavator Telescopic Arm |
| Oem/odm | Acceptable |
| Condition | New |
| Color | As Customer Requires |
| Material | LG700 |
|---|---|
| Digging Depth(m) | 12m 14m 16m 18m 20m |
| High Efficiency | Yes |
| Longer Service Life-span | Yes |
| OEM / ODM | Yes |
| OEM/ODM | YES |
|---|---|
| Testings | YES |
| Suitable Excavator (ton) | 10ton To 60ton |
| High Efficiency | YES |
| Material | LG700 |
| Full Test | Yes |
|---|---|
| Suitable Excavator(ton) | 6 Ton - 66 Ton |
| High Efficiency | YES |
| Color | Accoring To Clients' Requirement |
| Material | LG700 / Q690D |
| Features | Extend And Retract By Cylinder |
|---|---|
| Quality | Premium |
| Apply To | 6 Ton - 36 Ton Excavator |
| Digging Depth | 6m-16m |
| Bucket | Standard Bucket / Clamshell Bucket |
| Features | High Effective And Longer Life-span |
|---|---|
| Material | Shaogang Brand Q355B, Q690D |
| Warranty | 6 Months For The Arm And Cylinder, 3 Months For The Bucket |
| Easy Installation | Yes |
| Easy Maintenance | Yes |
| Features | Telescopic |
|---|---|
| Material | BS900E, Stronger |
| Model | Excavator Telescopic Boom Telescopic Arm 09 |
| Color | YES, Yellow, Red, White, Etc |
| Suitable Excavators | 25ton - 66ton |
| Material | BS900E Lighter And Stronger |
|---|---|
| Wire Rope | Multi-strand Wire Rope |
| Digging Length | 10m 12m 20m 25m 30m 32m |
| Welding | Better Welding |
| Quality | Premium |
| Front Attachments | Clamshell Bucket / Standard Bucket |
|---|---|
| Warranty | 6 Months |
| Spares | Premium Spares, With Longer Service Life-span |
| Digging Depth | 14m 16m 18m |
| Material | LG700 / HG785 |
| Warranty | 6 Months |
|---|---|
| High Efficiency | Yes |
| Digging Depth | 8m 10m 12m 14m |
| Suitable Excavators | 6ton 20ton 30ton 40ton 55ton |
| Color | White Yellow Blue Red Etc |