| Excavator Model | 6ton - 65ton |
|---|---|
| OEM/ODM | YES |
| Tests | Full Test |
| Apply To | Digging Caissons, Deep Pits, House Foundation Pits |
| Warranty | 6 Months |
| Material | BS900E, Lighter And Stronger |
|---|---|
| Welding | Premium Welding, Not Easy Cracking |
| Design | Work Smoothly High Effective Design, Safe And Stable, Telescopic Long Reach |
| Cylinders | High Quality Cylinders |
| Digging Depth | 18m 20m 25m 30m 32m |
| Warranty | 6 Months |
|---|---|
| Suitable Working Condition | Tunnel Construction Work, Work In Narrow Places |
| Suitable Excavator | Cat Hitachi Komatsu Kato Sumitomo Etc |
| Apply To | 6ton--50 Ton |
| Material | Shaogang Q355B |
| Brand | Zhonghe |
|---|---|
| Application | Crawler Excavator |
| Material | Q355+LG700 |
| Color | Customer's Request |
| Warranty | 6 Months |
| Material | Stronger Q690D |
|---|---|
| High Efficiency | YES |
| Digging Depth | 20m 22m 25m 30m 32m |
| Clamshell Bucket | 1cbm 1.5cbm 2cbm 2.5cbm 3cbm |
| Color | Red, Yellow, Blue White Customized |
| Material | Q355B Or Q690D Or As You Request |
|---|---|
| Warranty | 6 Months |
| Bucket Capacity | 0.4m3, 0.6m3, 1.5m3, 2m3, 2.2m3 |
| Digging Depth | 6m 10m 12m 14m 16m 18m |
| Suitable For | Digging Caissons, House Foundation Pits, Deep Pits |
| Material | LG700, Lighter And Stronger |
|---|---|
| Suitable Excavators | 6ton - 55ton |
| Excavator Brand | Komatsu Sany Hitachi Cat Etc |
| OEM / ODM | Yes |
| Digging Depth(m) | 8m 10m 12m 14m 16m |
| Material | BS900E, Premium |
|---|---|
| Digging Depth | 25m - 32m |
| Suitable Working Environment | Digging House Foundation Pits, Deep Pits, Caissons |
| Warranty | 6 Months |
| High Efficiency | Yes |
| Material | Q355B Or Q690D Or As You Request |
|---|---|
| Heavy Duty | YES |
| High Quality | YES |
| Suitable Excavators | 6Ton - 65Ton |
| Color | Red, Yellow, Blue White Customized |
| Material | Q355B Or Q690D Or As You Request |
|---|---|
| High Efficiency | YES |
| Longer Service Life-span | YES |
| Warranty | 6 Moths |
| Technical Support | Available |