| Features | High Effective And Longer Life-span |
|---|---|
| Material | Shaogang Brand Q355B, Q690D |
| Warranty | 6 Months For The Arm And Cylinder, 3 Months For The Bucket |
| Easy Installation | Yes |
| Easy Maintenance | Yes |
| Suitable Excavator(ton) | 6 Ton - 66 Ton |
|---|---|
| Color | Accoring To Clients' Requirement |
| Material | LG700 / Q690D |
| Cylinder | Premium Cylinders |
| Full Test | Yes |
| Material | Q355B, Q690D, Or Others As You Request |
|---|---|
| Length | 17m, 20m, 25m, 30m |
| Apply To | 25 Ton - 67 Ton Excavator |
| Warranty | 6 Months |
| Working Condition | Demolate Buildings |
| Material | Q355B, Q690D, Or Others As You Request |
|---|---|
| Length | 17m, 20m, 25m, 30m |
| Apply To | 25 Ton - 67 Ton Excavator |
| Warranty | 6 Months |
| Working Condition | Demolate Buildings |
| Color | White Yellow Blue Red Etc |
|---|---|
| Suitable Excavator Brands | Hitachi Komatsu Sany Zoomlion Cat Etc |
| Bucket Capacity | 0.4m3, 0.6m3, 1.5m3, 2m3, 2.2m3 |
| Material | Q355B Or Q690D Or As You Request |
| Apply To | Demolition Work, Dredging, Construction Work |
| Color | Red, Yellow, Blue White Customized |
|---|---|
| OEM/ODM | YES |
| Warranty | YES, 6 Months, 3 Months |
| Digging Depth(m) | 10m 12m 14m 16m 18m 20m |
| Package | YES, Bubble, Wooden Cases |
| Product Name | Excavator Telescopic Arm |
|---|---|
| Warranty | 6 Months |
| Pulley | High Quality |
| Digging Depth | 20m 25m 30m 32m |
| High Efficiency | YES |
| OEM / ODM | YES |
|---|---|
| High Efficiency | YES |
| Color | Accoring To Clients' Requirement |
| Customized | YES |
| MOQ | 1 Piece / Set |
| Spring Hose | Premium |
|---|---|
| Material | LG700 / HG785 |
| Front Attachments | Clamshell Bucket / Standard Bucket |
| Cylinder | Premium Cylinder |
| Warranty | 6 Months |
| Condition | New |
|---|---|
| Length | 15m - 16m |
| Warranty | 6 Months |
| Apply To | 24ton - 60ton Excavator |
| Working Condition | Demolate Buildings |