| Features | High Effective And Longer Life-span |
|---|---|
| Cylinders | High Quality Improved Cylinders |
| Material | Q355B, High Quality Steel Material |
| Warranty | 6 Months For The Arm |
| Digging Depth(m) | 6m, 12m, 16m, 18m |
| Material | BS900E, Lighter And Stronger |
|---|---|
| Suitable Excavators | 20ton - 120ton |
| Color | Red, Yellow, Blue White Customized |
| Digging Depth(m) | 18m 20m 25m 30m 32m |
| Wire Rope | Mutiple - Round Wire Rope |
| Features | Long Reach, High Strength |
|---|---|
| Precision | High Precision |
| Connectors | Thickened Connectors, Can Bear Huge Stress |
| Warranty | 6 Months For Pile Arm Pile Boom |
| Welding Wire | Jinqiao Welding Wire, Better Welding Wire |
| Features | Heavy Duty Longer Service Life-span |
|---|---|
| Connectors | High Quality Connectors |
| Suitable Excavators | 6ton - 60ton |
| Material | Q355B Q690D Or Others As You Request |
| Working Condition | Digging Tunnel, Hard Rock |
| Product Name | Excavator Telescopic Arm |
|---|---|
| Certification | CE, ISO9001 |
| Suitable | 3-36Ton |
| Material | Q355B |
| Color | Customer Required |
| Features | High Effective And Longer Life-span |
|---|---|
| Cylinders | High Quality Improved Cylinders |
| Warranty | 6 Months For The Arm And Cylinder, 3 Months For The Bucket |
| OEM / ODM | Available |
| Material | Q355B, High Quality Steel Material |
| Features | High Effective And Longer Life-span |
|---|---|
| Cylinders | High Quality Improved Cylinders |
| Digging Depth(m) | 6m, 12m, 16m, 18m |
| Material | Shaogang Brand Q355B |
| Warranty | 6 Months For The Arm And Cylinder, 3 Months For The Bucket |
| Features | Long Reach & Telescopic |
|---|---|
| Premium | Yes |
| Digging Depth(m) | 12m 14m 16m 18m 20m |
| High Efficiency | Yes |
| Color | Red, Yellow, White, Customized |
| Features | Extend And Retract By Cylinder |
|---|---|
| Quality | Premium |
| Apply To | 6 Ton - 36 Ton Excavator |
| Digging Depth | 6m-16m |
| Bucket | Standard Bucket / Clamshell Bucket |
| Color | Red, Yellow, Blue White Customized |
|---|---|
| Warranty | 6 Months For Arm |
| Wire Rope | Multiple Strand Wire Rope |
| Suitable Excavators | 20ton - 120ton |
| Connectors | High Quality And Thicken Connectors |