| OEM / ODM | YES |
|---|---|
| Suitable Excavator Brands | Hitachi Komatsu Kato Sany Zoomlion Kobelco |
| High Efficiency | YES |
| Premium | YES |
| Color | Accoring To Clients' Requirement |
| Key Word | Excavator Telescopic Arm |
|---|---|
| Material | Q690D / HG785 |
| Suitable Excavator | 6 Ton - 36 Ton Excavator |
| Warranty | 6 Months |
| Condition | New |
| Condition | New,100%new,New Long Reach Boom & Arm |
|---|---|
| Warranty | 6 Months |
| After-sales Service Provided | Online Support,Video Technical Support |
| Bucket Capacity | 0.9m3,0.4-0.5CBM,0.2-6m3 |
| Machine Weight | 45-120T |
| Quality | Premium |
|---|---|
| OEM / ODM | Available |
| Digging Depth | 6m-16m |
| Material | LG700 / BS700 / Q690D |
| Excavator Accessories | Bucket And Other Accessories |
| Suitable Excavator | 3 Ton - 50ton |
|---|---|
| Bucket | 0.8CBM 1CBM 1.5CBM 2CBM |
| Condition | New, Brand New |
| Warranty | 6 Months For Arm And Boom, 3 Months For Bucket |
| Material | Shaogang Q355B, Q690D |
| Warranty | 6 Months For The Telescopic Arm And Cylinder |
|---|---|
| Product Name | Telescopic Dipper For Excavator |
| Technique | Advanced Techniques |
| Condition | New, Brand New |
| Color | Yellow, Red, Blue, White, As Customer Requires |
| Color | Red, Yellow, Blue White Customized |
|---|---|
| Suitable Excavators | 20ton - 120ton |
| Digging Depth(m) | 18m 20m 25m 30m 32m |
| Material | BS900E, Lighter And Stronger |
| Maintenance | Easy Maintenance |
| Material | LG700 / HG785 / Q690D |
|---|---|
| Color | Red, Yellow, Blue White Customized |
| Buckets(cbm) | 0.5cbm 1cbm 1.5cbm 2cbm |
| OEM/ODM | YES |
| Warranty | YES, 6 Months, 3 Months |
| Part Name | Excavator Long Reach Boom Arm |
|---|---|
| Material | Q355B/Q690 |
| Applicable Industries | Energy & Mining & Demolition |
| Suitable Excavator | 10-22Ton |
| Length | 14m |
| Efficiency | High Efficiency, High Effective |
|---|---|
| Bucket | 2cbm Clamshell Bucket |
| Maintanment | Easy Maintanment, Add Lubricant |
| Digging Depth(m) | 18m 20m 25m 30m 32m |
| Cylinder | High Quality Cylinders, Famous Brand Cylinders |