| Material | Q355B, Q690D, Or Others As You Request |
|---|---|
| Length | 17m, 20m, 25m, 30m |
| Apply To | 25 Ton - 67 Ton Excavator |
| Warranty | 6 Months |
| Working Condition | Demolate Buildings |
| Brand | Zhonghe Machinery |
|---|---|
| Type | Excavator Long Reach Boom |
| Length | 17-23m |
| Suitable Excavator | 65-95tons |
| Moving Type | Crawler Excavator |
| Suitable Excavator | 6 Ton 20 Ton 25 Ton 55 Ton Excavator And Above |
|---|---|
| Wide Application | The Long Excavator Boom Can Be Used In Digging Sand, Soil, Silt, Gravel, Unloading At Jetty, Clean River, Etc |
| Product Category | Long Reach Boom Excavator |
| Bucket Cylinder | Available |
| Excavator Model(m) | 30-36T, 20T, 37-39T, 40-47T, 25-28T, 30-33T, 35-39T |
| Condition | New,100%new,New Excavator Ripper & Attachments |
|---|---|
| Warranty | 6 Months |
| After-sales Service Provided | Online Support,Video Technical Support |
| Ripper Width | 240-800mm |
| Machine Weight | 1.7-55T |
| Condition | New,100%new,New Excavator Ripper & Attachments |
|---|---|
| Warranty | 6 Months |
| After-sales Service Provided | Online Support,Video Technical Support |
| Ripper Width | 240-800mm |
| Machine Weight | 1.7-55T |
| Material | Q355B, Q690D, Or Others As You Request |
|---|---|
| Apply To | 6-50ton Excavator |
| Warranty | 6 Months |
| Working Condition | Tunnel Work |
| Condition | New |
| Material | Q355B, Q690D, Or Others As You Request |
|---|---|
| Apply To | 6-50ton Excavator |
| Warranty | 6 Months |
| Working Condition | Tunnel Work |
| Condition | New |
| Condition | New, Brand New |
|---|---|
| Bucket | 0.5cbm 1cbm 1.5cbm |
| Bucket Cylinder | Include |
| Length | 16m 18m 20m 21m |
| Material | Q355B Q690D Q355NE |
| Name | Excavator Long Reach Arm |
|---|---|
| Suitable Excavator | Sumitomo, Sany, Cat, Komatsu, Zoomlion Etc |
| OEM / ODM | YES |
| After-sales Service | YES |
| Digging Depth | 8m 10m 15m 18m 20m 22m |
| Condition | New,100%new,New Excavator Ripper & Attachments |
|---|---|
| Warranty | 6 Months |
| After-sales Service Provided | Online Support,Video Technical Support |
| Ripper Width | 240-800mm |
| Machine Weight | 1.7-55T |