| Product Name | Excavator Rock Bucket |
|---|---|
| Type | Mechanical |
| Material | Q355B/NM400/Hardox500 |
| Application | Excavator Attachment |
| Apply To | Screening Rock |
| Material | BS900E, Lighter And Stronger |
|---|---|
| OEM / ODM | YES |
| High Efficiency | YES |
| Capacity Of Clamshell Bucket | 1 Cbm - 3cbm |
| Digging Depth(m) | 18m 22m 25m 30m 32m |
| Material | Shaogang Q355B |
|---|---|
| Digging Depth | 4m, 8m, 10m, 12m |
| Condition | New |
| Apply To | 3 Ton - 55 Ton |
| Bucket Capacity | 0.1 Cbm - 1cbm |
| Digging Depth | 18m 20m 25m 30m 32m |
|---|---|
| Clamshell Bucket | 1cbm 1.5cbm 2cbm 2.5cbm 3cbm |
| Suitable Working Environment | Construction Work, Digging House Foundations |
| Tests | YES |
| Technical Support | YES |
| Key Composition | Wire Rope, Cylinders, Steel, Bearings, Sliders |
|---|---|
| Excavator Models | 6ton - 60ton |
| Length | 10m 15m 18m 20m 25m 28m |
| Suitable Working Environment | Grabbing Wood |
| Material | LG700 |
| Efficiency | High Efficiency, High Effective |
|---|---|
| Bucket | 2cbm 2.5cbm Clamshell Bucket / Grapple / Grab |
| Cylinder | High Quality Cylinders, Famous Brand Cylinders |
| Digging Depth(m) | 18m 20m 25m 30m 32m |
| Material | BS900E, Lighter And Stronger |
| Material | BS900E, Lighter And Stronger |
|---|---|
| Maintanment | Easy Maintanment |
| Efficiency | High Efficiency |
| Digging Depth(m) | 18m 20m 25m 30m 32m |
| Cylinder | High Quality Cylinder |
| Color | White Yellow Blue Red Etc |
|---|---|
| Digging Depth | 25m - 32m |
| Material | BS900E, Lighter And Stronger |
| Clamshell Bucket | 0.8cbm 1cbm 1.5cbm 2cbm 2.5cbm |
| Technicial Support | YES |
| Digging Depth | 8m 10m 15m 18m 20m 22m 30m 32m |
|---|---|
| Wire Rope | High Quality Wire Rope Muti-strand |
| Clamshell Bucket | 0.8cbm 1cbm 2cbm 2.5cbm 3cbm |
| Application | Digging House Foundation Pits, Deep Pits |
| Material | BS900E Or As You Request |
| Material | Q355B Or Q690D Or As You Request |
|---|---|
| Long Reach | 10M 12M 16M |
| Warranty | 6 Months, 3 Months |
| Quality | Premium |
| High Effective | Yes |