| Maximum Reach | 12m 18m 20m 25m 31m 32m |
|---|---|
| Condition | Brand New |
| Number Of Sections | 3 Sections |
| Warranty | 6 Months |
| Bucket Capacity | 0.4m3, 0.6m3, 1.5m3, 2m3, 2.2m3 |
| OEM / ODM | YES |
|---|---|
| Warranty | 6 Months For Arm And Cylinder |
| Suitable Excavator Brands | Hitachi Komatsu Kato Sany Zoomlion Kobelco |
| High Efficiency | YES |
| Premium | YES |
| Material | Q355B |
|---|---|
| Warranty | 6 Moths |
| Digging Depth(m) | 8m 10m 12m 14m 16m |
| Quality | High Quality |
| Key Word | Telescopic Excavator |
| Technical Support | YES |
|---|---|
| Warranty | 6 Months |
| Suitable Excavators | Hitachi Komatsu Sany Zoomlion Cat Etc |
| Excavator Models | PC300, CAT320, SY500HD Etc |
| Wire Rope | Premium |
| Digging Depth | 4m, 8m, 10m, 12m |
|---|---|
| Apply To | 3 Ton - 55 Ton |
| Bucket Capacity | 0.1 Cbm - 1cbm |
| Condition | New |
| Material | Shaogang Q355B |
| Product Name | Excavator Telescopic Arm |
|---|---|
| Warranty | 6 Months |
| Pulley | High Quality |
| Digging Depth | 20m 25m 30m 32m |
| High Efficiency | YES |
| Bucket Capacity | 0.4cbm, 0.6cbm, 1.5cbm, 2.2cbm, 2.5cbm |
|---|---|
| Welding | Strong |
| Model | SSB089 |
| Number Of Sections | 3 Sections |
| Condition | New |
| Condition | New,100%new, New Telescopic Arm |
|---|---|
| Warranty | 6 Months |
| After-sales Service Provided | Online Support,Video Technical Support |
| Bucket Capacity | 0.9m3,0.4-0.5CBM,0.2-6m3 |
| Machine Weight | 6-36T |
| Long Reach(m) | 18m 20m 25m 30m 32m |
|---|---|
| Bucket | 1.5cbm 2cbm 2.5cbm Bucket |
| Material | BS900E, Premium Material |
| Warranty | 6 Months For Telescopic Arm And 3 Months For Bucket |
| Connectors | High Quality Connectors Thickened |
| Features | Longer Life-span, High EffIiciency |
|---|---|
| Warranty | 6 Months |
| Length | 21m |
| Product Name | Excavator Long Reach Arm |
| After-sales Service | Available |