| Efficiency | High Efficiency, High Effective |
|---|---|
| Bucket | 2cbm Clamshell Bucket |
| Maintanment | Easy Maintanment, Add Lubricant |
| Digging Depth(m) | 18m 20m 25m 30m 32m |
| Cylinder | High Quality Cylinders, Famous Brand Cylinders |
| Attachments | Bucket / Clamshell Bucket / Grapple |
|---|---|
| Warranty | 6 Months, 24 Hours |
| Wedling | Premium Welding |
| Long Reach | 18m 20m 25m 30m 32m |
| Material | BS900E, Lighter And Stronger, Customized |
| Maintanment | Easy Maintanment |
|---|---|
| Efficiency | High Efficiency |
| Bucket | Clamshell Bucket |
| Digging Depth(m) | 18m 20m 25m 30m 32m |
| Cylinder | High Quality Cylinder |
| OEM / ODM | YES |
|---|---|
| Cylinders | Premium Cylinders |
| Warranty | 6 Months |
| Suitable Excavators | Hitachi Komatsu Sany Zoomlion Cat Etc |
| High Efficiency | YES |
| Brand Name | Zhonghe |
|---|---|
| Part Name | Excavator Long Reach Boom |
| Material | Q355D/Q690D |
| Applicable Industries | Energy & Mining & Demolition |
| Length | 18m |
| Color | Red, Yellow, Blue White Customized |
|---|---|
| Suitable Excavators | 20ton - 120ton |
| Digging Depth(m) | 18m 20m 25m 30m 32m |
| Material | BS900E, Lighter And Stronger |
| Maintenance | Easy Maintenance |
| Bucket Capacity | 0.1 Cbm - 1cbm |
|---|---|
| Warranty | 6 Months |
| Digging Depth | 4m, 8m, 10m, 12m |
| Condition | New |
| Material | Shaogang Q355B |
| Suitable Excavator(ton) | 6 Ton - 66 Ton |
|---|---|
| Color | Accoring To Clients' Requirement |
| Material | LG700 / Q690D |
| Cylinder | Premium Cylinders |
| Full Test | Yes |
| Suitable Excavator | 20 Ton Excavator Or Above |
|---|---|
| Digging Depth | 25m 30m 32m |
| Front Attachments | Clamshell Bucket / Grapple / Standard Bucket |
| Material | BS900E, Q355B, Lighter And Stronger |
| Apply To | Digging Sand, Soil, Silt Etc |
| Features | High Effective And Longer Life-span |
|---|---|
| Cylinders | High Quality Improved Cylinders |
| Material | Q355B, High Quality Steel Material |
| Warranty | 6 Months For The Arm |
| Digging Depth(m) | 6m, 12m, 16m, 18m |