| Features | Telescopic Arm For Excavator |
|---|---|
| Material | HG785, Lighter Stronger |
| High Efficiency | Yes |
| Service Life-span | Longer Service Life-span |
| Suitable Excavator | 6 Ton To 50ton Excavator |
| Product Name | Excavator Telescopic Arm |
|---|---|
| Certification | CE, ISO9001 |
| Suitable | 3-36Ton |
| Material | Q355B |
| Color | Customer Required |
| Design | High Effective Design, Safe And Stable, Telescopic Long Reach |
|---|---|
| Welding | Premium Welding, Not Easy Cracking |
| Material | BS900E, Lighter And Stronger |
| Digging Depth | 18m 20m 25m 30m 32m |
| Suitable Excavators | Hitachi Komatsu Sany Etc |
| Material | BS900E, Lighter And Stronger |
|---|---|
| Suitable Excavators | 20ton - 120ton |
| Color | Red, Yellow, Blue White Customized |
| Digging Depth(m) | 18m 20m 25m 30m 32m |
| Wire Rope | Mutiple - Round Wire Rope |
| Features | Lightweight |
|---|---|
| Material | Q355B Q690D |
| Key Word | Excavator Telescopic Arm |
| Digging Depth(m) | 10m 12m 16m |
| Package | Wooden Cases / Bubble |
| Features | Telescopic |
|---|---|
| Material | BS900E, Stronger |
| Model | Excavator Telescopic Boom Telescopic Arm 09 |
| Suitable Excavators | 25ton - 66ton |
| Suitable Brands | Hitachi Komatsu Sany Kato Zoomlion Etc |
| Color | Red, Yellow, Blue White Customized |
|---|---|
| OEM/ODM | YES |
| Warranty | YES, 6 Months, 3 Months |
| Digging Depth(m) | 10m 12m 14m 16m 18m 20m |
| Package | YES, Bubble, Wooden Cases |
| Technical Support | YES |
|---|---|
| Warranty | 6 Months |
| Suitable Excavators | Hitachi Komatsu Sany Zoomlion Cat Etc |
| Excavator Models | PC300, CAT320, SY500HD Etc |
| Wire Rope | Premium |
| Wire Rope | 20mm 26mm 28mm 30mm |
|---|---|
| Cylinders | High Quality Cylinders |
| Material | BS900E, Lighter And Stronger |
| OEM / ODM | YES |
| Digging Depth | 18m 20m 25m 30m 32m |
| OEM/ODM | YES |
|---|---|
| Material | LG700 / HG785 / Q690D |
| Suitable Excavator (ton) | 10ton To 60ton |
| Warranty | YES, 6 Months, 3 Months |
| Digging Depth(m) | 10m 12m 14m 16m 18m 20m |