| Full Test | Yes |
|---|---|
| Suitable Excavator(ton) | 6 Ton - 66 Ton |
| High Efficiency | YES |
| Color | Accoring To Clients' Requirement |
| Material | LG700 / Q690D |
| Material | Shaogang Q355B |
|---|---|
| Digging Depth | 4m, 8m, 10m, 12m, 16m |
| Warranty | 6 Months |
| Apply To | 3 Ton - 65 Ton |
| Condition | New |
| Features | High Effective And Longer Life-span |
|---|---|
| Material | Shaogang Brand Q355B, Q690D |
| Warranty | 6 Months For The Arm And Cylinder, 3 Months For The Bucket |
| Easy Installation | Yes |
| Easy Maintenance | Yes |
| Color | Accoring To Clients' Requirement |
|---|---|
| Spare Parts | High Quality |
| Vibration | Vibration Proof |
| MOQ | 1 Piece / Set |
| Suitable Excavator(ton) | 6 Ton - 66 Ton |
| Features | Extend And Retract By Cylinder |
|---|---|
| Quality | Premium |
| Apply To | 6 Ton - 36 Ton Excavator |
| Digging Depth | 6m-16m |
| Bucket | Standard Bucket / Clamshell Bucket |
| Features | Two Section Telescopic |
|---|---|
| Material | Q690D Or HG785 |
| Excavators | 6ton To 55ton |
| Warranty | 6 Months For The Arm And Cylinders |
| OEM / ODM | Available |
| Features | Long Reach & Telescopic |
|---|---|
| Premium | Yes |
| Digging Depth(m) | 12m 14m 16m 18m 20m |
| High Efficiency | Yes |
| Color | Red, Yellow, White, Customized |
| Digging Depth | 18m 20m 25m 30m 32m |
|---|---|
| Welding | Premium Welding, Not Easy Cracking |
| Suitable Excavators | Hitachi Komatsu Sany Zoomlion Etc |
| Design | Work Smoothly High Effective Design, Safe And Stable, Telescopic Long Reach |
| Cylinders | High Quality Cylinders, Longer Service Life-span |
| Warranty | 6 Months |
|---|---|
| Product Name | Excavator Telescopic Arm |
| Oem/odm | Acceptable |
| Condition | New |
| Color | As Customer Requires |
| Key Word | Excavator Telescopic Arm |
|---|---|
| Material | Q690D / HG785 |
| Suitable Excavator | 6 Ton - 36 Ton Excavator |
| Warranty | 6 Months |
| Condition | New |