| Features | Two Section Telescopic |
|---|---|
| Material | Q690D Or HG785 |
| Excavators | 6ton To 55ton |
| Warranty | 6 Months For The Arm And Cylinders |
| OEM / ODM | Available |
| Material | Q355B Or Q690D Or As You Request |
|---|---|
| Painting | Three Layers |
| Suitable Excavators | Hitachi Komatsu Sany Zoomlion Cat Etc |
| Suitable Excavator Models | 6ton - 200ton |
| High Efficiency | Yes |
| Type | Heavy Duty |
|---|---|
| Warranty | 6 Months |
| Suitable Excavator Brand | Hitachi Komatsu Sany Zoomlion Etc |
| Excavator Model | PC200, SK220, CAT 320, ZX1200 Etc |
| Pins | Wear Resistant Pins |
| OEM / ODM | YES |
|---|---|
| Bucket Capacity | 0.4m3, 0.6m3, 1.5m3, 2m3, 2.2m3 |
| Long Reach | 10m 12m 16m 18m 20m |
| Apply To | Dredging, Demolition Work, Digging Sand Soil Rock |
| Material | Q355B Or Q690D Or As You Request |
| Efficiency | High Efficiency, High Effective |
|---|---|
| Bucket | 2cbm Clamshell Bucket |
| Maintanment | Easy Maintanment, Add Lubricant |
| Digging Depth(m) | 18m 20m 25m 30m 32m |
| Cylinder | High Quality Cylinders, Famous Brand Cylinders |
| Material | Q355B Or Q690D Or As You Request |
|---|---|
| Digging Depth | 10m 16m 18m 20m 21m 22m |
| Color | Red, Yellow, Blue White Customized |
| Quality | Premium |
| OEM/ODM | YES |
| Material | Q355B Or Q690D Or As You Request |
|---|---|
| Color | Red, Yellow, Blue, Black |
| Warranty | 6 Months |
| Digging Depth(m) | 8m 10m 12m 14m 16m |
| Quality | High Quality |
| Color | Accoring To Clients' Requirement |
|---|---|
| Spare Parts | High Quality |
| Vibration | Vibration Proof |
| MOQ | 1 Piece / Set |
| Suitable Excavator(ton) | 6 Ton - 66 Ton |
| Material | Q355B Or Q690D Or As You Request |
|---|---|
| Color | Red, Yellow, Blue White Customized |
| Excavator Model | 20ton 30ton 35ton 55ton 60ton |
| Product Name | Excavator Standard Arm Standard Boom |
| After-sales Service | YES |
| Material | Q355B, Q690D, Or Others As You Request |
|---|---|
| Apply To | 20-50ton Excavator |
| Warranty | 6 Months |
| Product Name | Excavator Telescopic Boom |
| Condition | New |