| Material | Q355B Or Q690D Or As You Request |
|---|---|
| Length(m) | 10m - 35ton |
| Bucket Capacity(cbm) | 0.25cbm - 4cbm |
| Color | Red, Yellow, Blue White Customized |
| Digging Depth(m) | 8m 10m 12m 14m 16m 18m 20m |
| Product Name | Sliding Arm |
|---|---|
| Suitable | 3-36Ton |
| Usage | Excavator Work |
| Material | Q355B |
| Color | Customer Required |
| High Efficiency | High Efficiency |
|---|---|
| Working Condition | Digging Sand Soil Silt Etc |
| Cylinders | High Quality Cylinders |
| Steel Material | Shaogang Q355B |
| Connectors | High Quality Connectors |
| Features | High Effective And Longer Life-span |
|---|---|
| Material | Q355B Or Q690D Or As You Request |
| Digging Depth(m) | 8m 10m 12m 14m 16m |
| Bucket | Standard Bucket |
| Weight | 10kgs-730kgs |
| Material | BS900E |
|---|---|
| Suitable Excavators | 6Ton - 200Ton |
| Digging Depth | 18m - 32m |
| Clamshell Bucket (cbm) | 0.8cbm 1cbm 1.5cbm 2cbm 3cbm |
| Application | Digging House Foundation Pits, Deep Pits |
| Material | Q355B |
|---|---|
| Color | Red, Yellow, Blue |
| Warranty | 6 Months |
| Suitable Excavtors | Cat Hitachi Komatsu Sany Zoomlion |
| Digging Depth(m) | 8m 10m 12m 14m 16m |
| Product Name | Excavator Telescopic Arm |
|---|---|
| Warranty | 6 Months |
| Pulley | High Quality |
| Digging Depth | 20m 25m 30m 32m |
| High Efficiency | YES |
| Brand Name | Zhonghe |
|---|---|
| Part Name | Excavator Telescopic Boom Arm |
| Material | Q355D/Q690D |
| Applicable Industries | Energy & Mining & Demolition |
| Suitable Excavator | 10-15Ton |
| Material | Q355B Or Q690D Or As You Request |
|---|---|
| Digging Depth | 10m 16m 18m 20m 21m 22m |
| Color | Red, Yellow, Blue White Customized |
| Quality | Premium |
| OEM/ODM | YES |
| Material | Shaogang Q355B, Better Steel Material |
|---|---|
| Connectors | Thicken Connectors, Can Bear Huge Stress |
| Digging Depth | 15m 18m 20m 21m 22m 25m 30m 32m |
| Bucket Capacity | 0.4m3, 0.6m3, 1.5m3, 2m3, 2.2m3 |
| Quality | Premium |