| Material | Q355B, Q690D, Or Others As You Request |
|---|---|
| Length | 11-25m |
| Apply To | 20-85ton Excavator |
| Warranty | 6 Months |
| Working Condition | Demolate Buildings |
| Color | Accoring To Clients' Requirement |
|---|---|
| Spare Parts | High Quality |
| Vibration | Vibration Proof |
| MOQ | 1 Piece / Set |
| Suitable Excavator(ton) | 6 Ton - 66 Ton |
| Features | High Effective And Longer Life-span |
|---|---|
| Material | Shaogang Brand Q355B, Q690D |
| Warranty | 6 Months For The Arm And Cylinder, 3 Months For The Bucket |
| Easy Installation | Yes |
| Easy Maintenance | Yes |
| Full Test | Yes |
|---|---|
| Suitable Excavator(ton) | 6 Ton - 66 Ton |
| High Efficiency | YES |
| Color | Accoring To Clients' Requirement |
| Material | LG700 / Q690D |
| Condition | New |
|---|---|
| Bucket Cylinder | Include One Bucket Cylinder |
| Material | Q355B Q690D Q355NE According To Clients Request |
| Bucket | 0.45cbm 0.5cbm 0.8cbm Available |
| Warranty | 6 Months For Arm Boom, 3 Months For Bucket |
| Name | Excavator Long Reach Arm |
|---|---|
| Suitable Excavator | Sumitomo, Sany, Cat, Komatsu, Zoomlion Etc |
| OEM / ODM | YES |
| After-sales Service | YES |
| Digging Depth | 8m 10m 15m 18m 20m 22m |
| Apply To | 10ton-16ton Excavator |
|---|---|
| Material | Q355B, Q690D, Or Others As You Request |
| Condition | New |
| Length | 10m-14m |
| Warranty | 6 Months |
| Features | Long Reach, High Effective And Longer Life-span |
|---|---|
| Warranty | 6 Months For Sliding Arm, 3 Months For Bucket |
| Apply To | 20ton - 55ton |
| Material | Shaogang Q355B |
| Bucket Capacity | 0.1 Cbm - 2cbm |
| Condition | New |
|---|---|
| Length | 15m - 16m |
| Warranty | 6 Months |
| Apply To | 24ton - 60ton Excavator |
| Working Condition | Demolate Buildings |
| Bucket Capacity | 0.5cbm 1cbm 2cbm 2.5cbm 3cbm |
|---|---|
| Excavator Model | 6ton 10ton 20ton 30ton 40ton 60ton 200ton |
| Color | Customized, Yellow, Red, White Etc |
| Quality | Premium / High Quality |
| Digging Depth | 8m 10m 12m 14m 16m 20m 22m |