| Material | Q355B Or Q690D Or As You Request |
|---|---|
| Painting | Three Layers |
| Suitable Excavators | Hitachi Komatsu Sany Zoomlion Cat Etc |
| Suitable Excavator Models | 6ton - 200ton |
| High Efficiency | Yes |
| Application | Construction Work, Demolition Work, Dredging, Etc |
|---|---|
| Long Reach(m) | 10m 20m 25m 30m 32m |
| Bucket Cylinder | High Quality Bucket Cylinder |
| Color | Red, Yellow, Blue White Customized |
| Material | Q355B Or Q690D Or As You Request |
| Material | Q355B Or Q690D Or As You Request |
|---|---|
| Long Reach(m) | 10m 20m 25m 30m 32m |
| Digging Depth(m) | 6m 10m 12m 15m 18m |
| Color | Red, Yellow, Blue White Customized |
| Bucket Cylinder | High Quality Bucket Cylinder |
| Spring Hose | Premium |
|---|---|
| Material | LG700 / HG785 |
| Front Attachments | Clamshell Bucket / Standard Bucket |
| Cylinder | Premium Cylinder |
| Warranty | 6 Months |
| Brand Name | Zhonghe |
|---|---|
| Part Name | Excavator Demolition Boom |
| Material | Q355D/Q690D |
| Applicable Industries | Energy & Mining & Demolition |
| Length | 23-30m |
| Type | Heavy Duty |
|---|---|
| Warranty | 6 Months |
| Suitable Excavator Brand | Hitachi Komatsu Sany Zoomlion Etc |
| Excavator Model | PC200, SK220, CAT 320, ZX1200 Etc |
| Pins | Wear Resistant Pins |
| Material | Q355B Or Q690D Or As You Request |
|---|---|
| Color | Red, Yellow, Blue, Black |
| Warranty | 6 Months |
| Digging Depth(m) | 8m 10m 12m 14m 16m |
| Quality | High Quality |
| Suitable Excavators | Hitachi Komatsu Sany Cat Etc |
|---|---|
| Digging Depth(m) | 14m 16m 18m 20m 25m 30m 32m |
| Bucket Capacity | 0.6cbm 0.8cbm 1cbm 1.5cbm 2cbm 2.5cbm |
| Material | Q355B, Q690D, Or Others As You Request |
| Apply To | Digging Sand Soil Silt Gravel Rock Etc |
| Material | Q355B Or Q690D Or As You Request |
|---|---|
| Length | Customizable 10m/12m/16m/18m/20m/21m/22m |
| Color | Customizable Black White Yellow Blue |
| Digging Depth | 6m 10m 12m 13m 16m 18m 20m 22m |
| Bucket Capacity(cbm) | Customizable 0.4cbm 0.6cbm 0.7cbm 0.8cbm 1cbm 1.2cbm |
| Material | Q355B Or Q690D Or As You Request |
|---|---|
| Length(m) | 10m - 35ton |
| Bucket Capacity(cbm) | 0.25cbm - 4cbm |
| Color | Red, Yellow, Blue White Customized |
| Digging Depth(m) | 8m 10m 12m 14m 16m 18m 20m |