| Color | Red, Yellow, Blue White Customized |
|---|---|
| Warranty | 6 Months For Arm |
| Wire Rope | Multiple Strand Wire Rope |
| Suitable Excavators | 20ton - 120ton |
| Connectors | High Quality And Thicken Connectors |
| Welding | Better Welding |
|---|---|
| Type | Excavator Attachment |
| Number Of Sections | 3 Sections |
| Maximum Reach | 18M 20M 25M 30M 32M |
| Warranty | 6 Months For Arm |
| Material | BS900E |
|---|---|
| Key Word | Excavator Teledipper |
| Wire Rope | Premium |
| Clamshell Bucket(cbm) | 1.5cbm 2cbm 3cbm |
| Color | Customized |
| Features | High Effective And Longer Life-span |
|---|---|
| Bucket | Available, 1cbm 1.5cbm 2cbm 2.5cbm |
| Key Word | Long Reach Boom Excavator |
| Application | Digging Sand, Soil, Silt, Etc |
| Cylinders | Available, Bucket / Stick / Boom Cylinders |
| Features | Telescopic |
|---|---|
| Material | BS900E, Stronger |
| Model | Excavator Telescopic Boom Telescopic Arm 09 |
| Suitable Excavators | 25ton - 66ton |
| Suitable Brands | Hitachi Komatsu Sany Kato Zoomlion Etc |
| Suitable Excavator | 20 Ton Excavator Or Above |
|---|---|
| Digging Depth | 25m 30m 32m |
| Front Attachments | Clamshell Bucket / Grapple / Standard Bucket |
| Material | BS900E, Q355B, Lighter And Stronger |
| Apply To | Digging Sand, Soil, Silt Etc |
| Front Attachments | Clamshell Bucket, Standard Bucket |
|---|---|
| Condition | New |
| Model | Telescopic Excavator 08 |
| Number Of Sections | 3 Sections |
| Bucket Capacity | 0.6m3, 1m3, 1.5m3, 2.2m3, 2.5m3 |
| Bucket Capacity | 0.4cbm, 0.6cbm, 1.5cbm, 2.2cbm, 2.5cbm |
|---|---|
| After-sales Service | Available |
| Maximum Reach | 25m 30m 32m |
| Warranty | 6 Months |
| Welding | Premium Welding |
| Features | Telescopic |
|---|---|
| Material | BS900E, Stronger |
| Model | Excavator Telescopic Boom Telescopic Arm 09 |
| Suitable Excavators | 25ton - 66ton |
| Suitable Brands | Hitachi Komatsu Sany Kato Zoomlion Etc |
| Maximum Reach | 16m 18m 20m |
|---|---|
| Bucket Capacity | 0.4cbm, 0.6cbm, 1.5cbm, 2.2cbm, 2.5cbm |
| Welding | Premium |
| Condition | New |
| Model | SSB089 |