| Brand | Zhonghe Machinery |
|---|---|
| Type | Standard Or Enhanced Boom Arm |
| Moving Type | Crawler Excavator |
| Apply To | Building Engineering |
| Warranty | 1 Year |
| Material | Famous Brand--Shaogang Q355B |
|---|---|
| Telescopic Cylinder | High-quality |
| Steel Quality | High Quality |
| Welding Wire | Premium Welding Wire |
| Digging Depth(m) | 12m 16m |
| Material | BS900E, Premium Material |
|---|---|
| Long Reach(m) | 18m 20m 25m 30m 32m |
| Quality | High Quality |
| Bucket | 1.5cbm 2cbm 2.5cbm Bucket |
| Connectors | High Quality Connectors |
| Material | BS900E, Premium |
|---|---|
| Digging Depth | 25m - 32m |
| Suitable Working Environment | Digging House Foundation Pits, Deep Pits, Caissons |
| Warranty | 6 Months |
| High Efficiency | Yes |
| Material | BS900E, Premium And High Quality Material |
|---|---|
| Connectors | High Quality Connectors |
| Quality | High Quality, Premium |
| Bucket | 1cbm 1.5cbm 2cbm 2.5cbm Bucket |
| Long Reach(m) | 16m 18m 20m 25m 30m 32m |
| Material | BS900E |
|---|---|
| Front Attachments | Clamshell Bucket, Grapples, Standard Bucket |
| Control By | Cylinder And Wire Rope |
| Digging Depth(m) | 25m 30m 32m |
| Color | According To Clients Requirements |
| Suitable Excavators | 6Ton - 200Ton |
|---|---|
| Cylinder | High Quality Cylinder |
| Digging Depth(m) | 6m 8m 10m 12m 14m 15m 16m 18m |
| Color | Red, Yellow, Blue White Customized |
| Material | LG700, HG785 |
| Condition | New |
|---|---|
| Bucket Capacity | 0.4cbm, 0.6cbm, 1.5cbm, 2.2cbm, 2.5cbm |
| Number Of Sections | 3 Sections |
| Model | SSB089 |
| Maximum Reach | 32 Meters |
| Long Reach | 20m 25m 30m 32m |
|---|---|
| Bucket Capacity | 1cbm 1.5cbm 2cbm 2.5cbm |
| Warranty | 6 Months |
| Material | BS900E, Lighter And Stronger |
| Wire Rope | High Quality Wire Rope |
| Material | Stronger Q690D |
|---|---|
| High Efficiency | YES |
| Digging Depth | 20m 22m 25m 30m 32m |
| Clamshell Bucket | 1cbm 1.5cbm 2cbm 2.5cbm 3cbm |
| Color | Red, Yellow, Blue White Customized |