| Material | Q355B, Q690D, Or Others As You Request |
|---|---|
| Apply To | 20-50ton Excavator |
| Warranty | 6 Months |
| Product Name | Excavator Telescopic Boom |
| Condition | New |
| Material | Q355B, Q690D, Or Others As You Request |
|---|---|
| Apply To | 20-50ton Excavator |
| Warranty | 6 Months |
| Product Name | Excavator Telescopic Boom |
| Condition | New |
| Welding | Premium Welding |
|---|---|
| Cylinder | High Quality Cylinders |
| Design | High Effective Design, Safe And Stable |
| Digging Depth | 18m 20m 25m 30m 32m |
| Material | BS900E, Lighter And Stronger |
| Features | High Effective And Longer Life-span |
|---|---|
| Material | Q355B Or Q690D Or As You Request |
| Digging Depth(m) | 8m 10m 12m 14m 16m |
| Bucket | Standard Bucket |
| Weight | 10kgs-730kgs |
| Material | Q355B, Q690D, Or Others As You Request |
|---|---|
| Apply To | 20-50ton Excavator |
| Warranty | 6 Months |
| Product Name | Excavator Telescopic Boom |
| Condition | New |
| Features | Telescopic |
|---|---|
| Material | HG785 |
| Service Life-span | Longer Service Life-span |
| Efficiency | High Efficiency |
| Suitable Excavator | 6 Ton To 50ton Excavator |
| Long Reach | 10M 12M 16M |
|---|---|
| Material | Q355B Or Q690D Or As You Request |
| Quality | Premium |
| High Effective | Yes |
| Warranty | 6 Months For The Arm And Cylinder, 3 Months |
| OEM/ODM | YES |
|---|---|
| Color | Red, Yellow, Blue White Customized |
| High Efficiency | YES |
| High Quality | YES |
| Suiatble Excavators | Hitachi Komatsu Sany Zoomlion Etc |
| Digging Depth | 4m, 8m, 10m, 12m |
|---|---|
| Bucket Capacity | 0.1 Cbm - 1cbm |
| Material | Shaogang Q355B |
| Warranty | 6 Months |
| Condition | New |
| Material | BS900E, Lighter And Stronger |
|---|---|
| Efficiency | High Efficiency, High Effective |
| Cylinder | High Quality Cylinders, Famous Brand Cylinders |
| Digging Depth(m) | 18m 20m 25m 30m 32m |
| Maintanment | Easy Maintanment, Add Lubricant |