| Warranty | 6 Months For The Telescopic Arm And Cylinder |
|---|---|
| Product Name | Telescopic Dipper For Excavator |
| Technique | Advanced Techniques |
| Condition | New, Brand New |
| Color | Yellow, Red, Blue, White, As Customer Requires |
| Material | BS900E, Lighter And Stronger |
|---|---|
| Suitable Excavators | 20ton - 120ton |
| Color | Red, Yellow, Blue White Customized |
| Digging Depth(m) | 18m 20m 25m 30m 32m |
| Wire Rope | Mutiple - Round Wire Rope |
| Features | Telescopic |
|---|---|
| Material | BS900E, Stronger |
| Model | Excavator Telescopic Boom Telescopic Arm 09 |
| Color | YES, Yellow, Red, White, Etc |
| Suitable Excavators | 25ton - 66ton |
| Material | Shaogang Q355B, Q690D Or Others As You Request |
|---|---|
| Condition | New |
| Suitable Excavator | 25 Ton Excavator And Above |
| Bucket | Available |
| Bucket Cylinder | Available |
| After-sales Service | Available |
|---|---|
| Length | 16m 18m 20m 22m 24m |
| Certifications | Patent, ISO, CE |
| Longer Service Life-span | Yes |
| Product Name | Excavator Long Boom Arm For Sale |
| Front Attachments | Clamshell Bucket, Standard Bucket |
|---|---|
| Condition | New |
| Model | Telescopic Excavator 08 |
| Number Of Sections | 3 Sections |
| Bucket Capacity | 0.6m3, 1m3, 1.5m3, 2.2m3, 2.5m3 |
| Features | Long Reach, High Efficiency, Work Smoothly |
|---|---|
| Material | Shaogang Q355B, Q690D Or Others As You Request |
| Warranty | 6 Months For Boom And Arm |
| Bucket Cylinder | Include One Bucket Cylinder |
| Bucket | Include, The Size Of Bucket Depends On The Length Of Long Reach |
| Maintanment | Easy Maintanment |
|---|---|
| Efficiency | High Efficiency |
| Bucket | Clamshell Bucket |
| Digging Depth(m) | 18m 20m 25m 30m 32m |
| Cylinder | High Quality Cylinder |
| Material | BS900E |
|---|---|
| Key Word | Excavator Teledipper |
| Wire Rope | Premium |
| Clamshell Bucket(cbm) | 1.5cbm 2cbm 3cbm |
| Color | Customized |
| Material | LG700 / HG785 |
|---|---|
| Cylinder | Premium Cylinder |
| Digging Depth | 8m 10m 14m 16m 18m |
| Front Attachments | Clamshell Bucket / Standard Bucket |
| After-sales Service | Yes |