| Wire Rope | Premium |
|---|---|
| Suitable Excavator Brand | Various Excavator Brand: Sany Hitachi Komatsu Zoomlion Etc |
| Tests | Yes |
| Color | Customized, Red, Yellow, White |
| Warranty | Yes, 6 Months For The Arm And Cylinders, 3 Months For The Bucket |
| Welding | Better Welding |
|---|---|
| Type | Excavator Attachment |
| Number Of Sections | 3 Sections |
| Maximum Reach | 18M 20M 25M 30M 32M |
| Warranty | 6 Months For Arm |
| Material | Q690D / HG785 / Q355B |
|---|---|
| Situation | New |
| Digging Depth | 6m-16m |
| Apply To | 6 Ton - 36 Ton Excavator |
| Quality | Premium |
| Quality | Premium |
|---|---|
| OEM / ODM | Available |
| Digging Depth | 6m-16m |
| Material | LG700 / BS700 / Q690D |
| Excavator Accessories | Bucket And Other Accessories |
| Material | Shaogang Q355B, Q690D Or Others As You Request |
|---|---|
| Condition | New |
| Quality | Premium |
| Bucket Cylinder | Available |
| Warranty | 6 Months For Arm And Boom, 3 Months For Bucket |
| OEM / ODM | YES |
|---|---|
| Warranty | 6 Months For Arm And Cylinder |
| Suitable Excavator Brands | Hitachi Komatsu Kato Sany Zoomlion Kobelco |
| High Efficiency | YES |
| Premium | YES |
| Material | Shaogang Q355B, Q690D Or Others As You Request |
|---|---|
| Condition | New |
| Suitable Excavator | 25 Ton 30ton Excavator And Above |
| Bucket Capacity | 0.8CBM 1CBM 1.5CBM 2CBM |
| Bucket | Available |
| Key Word | Excavator Telescopic Arm |
|---|---|
| Digging Depth | 6m-16m |
| Warranty | 6 Months |
| Apply To | 6 Ton - 36 Ton Excavator |
| Material | Q690D / HG785 / Q355B Lighter And Stronger |
| Maximum Reach | 12m 18m 20m 31m 32m |
|---|---|
| Quality | High Quality |
| Model | SSB005 |
| Condition | Brand New |
| Type | Excavator Attachment |
| Features | Longer Life-span, Not Easy Cracking |
|---|---|
| Color | Customized Yellow Red Orange White |
| Suitable Excavator | 55ton 65ton 120ton Excavator |
| Material | Premium Q355B, Q690D, Q355NE |
| After-sales Service | Online Support, Video Technical Support |