| Condition | New |
|---|---|
| Bucket Cylinder | Include One Bucket Cylinder |
| Material | Q355B Q690D Q355NE According To Clients Request |
| Bucket | 0.45cbm 0.5cbm 0.8cbm Available |
| Warranty | 6 Months For Arm Boom, 3 Months For Bucket |
| Features | Longer Life-span, Not Easy Cracking |
|---|---|
| Color | Customized Yellow Red White Blue |
| Suitable Excavator | 120 Ton Excavator |
| Warranty | 6 Months For The Arm And Boom, 3 Months For Bucket |
| Welding | Better Welding |
| Features | Telescopic Arm For Excavator |
|---|---|
| Material | HG785, Lighter Stronger |
| High Efficiency | Yes |
| Service Life-span | Longer Service Life-span |
| Suitable Excavator | 6 Ton To 50ton Excavator |
| Warranty | 6 Months |
|---|---|
| High Efficiency | Yes |
| Digging Depth | 8m 10m 12m 14m |
| Suitable Excavators | 6ton 20ton 30ton 40ton 55ton |
| Color | White Yellow Blue Red Etc |
| Warranty | 6 Months |
|---|---|
| High Efficiency | Yes |
| Digging Depth | 8m 10m 12m 14m |
| Suitable Excavators | 6ton 20ton 30ton 40ton 55ton |
| Color | White Yellow Blue Red Etc |
| Key Word | Excavator Teledipper |
|---|---|
| Wire Rope | Premium |
| Suitable Excavator Brand | Various Excavator Brand: Sany Hitachi Komatsu Zoomlion Etc |
| After-sales Service | YES |
| Digging Depth(m) | 18m 20m 25m 30m 32m 35m |
| Tube Material | Premium BS900E |
|---|---|
| Counterweight | Customized |
| Bucket Capacity | 0.6CBM 1CBM 2CBM 3CBM 4CBM |
| Model | SSB078 |
| Number Of Sections | 3 Sections |
| Cyinders | Premium Cylinders |
|---|---|
| Welding | Premium |
| Condition | Brand New |
| Maximum Reach | 12m 18m 20m 25m 31m 32m |
| Number Of Sections | 3 Sections |
| Features | Extend And Retract By Cylinder |
|---|---|
| Quality | Premium |
| Apply To | 6 Ton - 36 Ton Excavator |
| Digging Depth | 6m-16m |
| Bucket | Standard Bucket / Clamshell Bucket |
| Condition | New, Brand New |
|---|---|
| After-sale Service | Available, 24 Hours |
| Quality | High Guaranteed |
| Bucket | 0.8cbm 1cbm 2cbm |
| Suitable Excavator | 6 Ton - 120ton |