| Brand | Zhonghe Machinery |
|---|---|
| Type | Excavator Long Reach Boom |
| Length | 17-23m |
| Suitable Excavator | 65-95tons |
| Moving Type | Crawler Excavator |
| Brand | Kaiping Zhonghe Machinery |
|---|---|
| Part Name | Hydraulic Quick Hitch |
| Application | Replace Excavator Attachments |
| Suitable Machine | 10 Ton - 30 Ton Excavator |
| Material | Q355B |
| Application | Grabbing Scrap Steel |
|---|---|
| Condition | New |
| Warranty | 6 Months |
| Apply To | 10-60 Ton Excavator |
| Material | Premium Q355B |
| Features | Extend And Retract By Cylinder |
|---|---|
| Quality | Premium |
| Apply To | 6 Ton - 36 Ton Excavator |
| Digging Depth | 6m-16m |
| Bucket | Standard Bucket / Clamshell Bucket |
| Features | High Effective And Longer Life-span |
|---|---|
| Cylinders | High Quality Improved Cylinders |
| Material | Q355B, High Quality Steel Material |
| Warranty | 6 Months For The Arm |
| Digging Depth(m) | 6m, 12m, 16m, 18m |
| Brand | Zhonghe Machinery |
|---|---|
| Type | Standard Or Enhanced Boom Arm |
| Moving Type | Crawler Excavator |
| Apply To | Building Engineering |
| Warranty | 1 Year |
| Oem | OEM Services Provided |
|---|---|
| Suitable Excavator Model | 4-55tons |
| Rotating | 360 Degree |
| Rotation Angle | 360 Degrees |
| Warranty | 3 Months |
| OEM/ODM | YES |
|---|---|
| Testings | YES |
| Suitable Excavator (ton) | 10ton To 60ton |
| High Efficiency | YES |
| Material | LG700 |
| OEM / ODM | YES |
|---|---|
| Cylinders | Premium Cylinders |
| Warranty | 6 Months |
| Suitable Excavators | Hitachi Komatsu Sany Zoomlion Cat Etc |
| High Efficiency | YES |
| Features | Longer Life-span, Not Easy Cracking |
|---|---|
| Warranty | 6 Months |
| Condition | New |
| After-sales | Yes |
| Key Word | Long Reach Boom Excavator |