| Painting | Premium Painting |
|---|---|
| Color | Yellow, Red, White, Blue, Customized |
| Digging Depth(m) | 6m, 12m, 16m, 18m |
| Material | Q355B |
| Patents | CE, ISO9001 |
| Features | High Effective And Longer Life-span |
|---|---|
| Material | Q355B Or Q690D Or As You Request |
| Digging Depth(m) | 8m 10m 12m 14m 16m |
| Bucket | Standard Bucket |
| Weight | 10kgs-730kgs |
| High Efficiency | High Efficiency |
|---|---|
| Working Condition | Digging Sand Soil Silt Etc |
| Cylinders | High Quality Cylinders |
| Steel Material | Shaogang Q355B |
| Connectors | High Quality Connectors |
| OEM / ODM | YES |
|---|---|
| Bucket Capacity | 0.4m3, 0.6m3, 1.5m3, 2m3, 2.2m3 |
| Long Reach | 10m 12m 16m 18m 20m |
| Apply To | Dredging, Demolition Work, Digging Sand Soil Rock |
| Material | Q355B Or Q690D Or As You Request |
| Features | Telescopic Arm |
|---|---|
| Material | Q355B |
| Digging Depth(m) | 12M |
| Warranty | 6 Months |
| Bucket | Include One Bucket |
| Material | Q355B |
|---|---|
| Digging Depth(m) | 8m 10m 12m 14m 16m |
| Color | Red, Yellow, Blue White Customized |
| Suitable Excavtors | Cat Hitachi Komatsu Sany Zoomlion Etc |
| Warranty | 6 Months For Arm, 3 Months For Bucket |
| Attachments | Bucket / Clamshell Bucket / Grapple |
|---|---|
| Warranty | 6 Months, 24 Hours |
| Wedling | Premium Welding |
| Long Reach | 18m 20m 25m 30m 32m |
| Material | BS900E, Lighter And Stronger, Customized |
| Attachments | Bucket / Clamshell Bucket / Grapple Customized |
|---|---|
| Warranty | 6 Months |
| Material | BS900E, Lighter And Stronger |
| Wedling | Premium Welding, Wire Rope |
| Wire Rope | Longer Service Life-span |
| Warranty | 6 Months |
|---|---|
| Long Reach | 10m 20m 21m 25m |
| Material | Q355B/ Q690D / Q355NE |
| Bucket Capacity | 0.4m3, 0.6m3, 1.5m3, 2m3, 2.2m3 |
| Color | Red, Yellow, Blue White Customized |
| Material | High Strength |
|---|---|
| Shock-absorbing Rubber | Imported From South Korea |
| Quality | High Quality |
| Motor | Parker Motor |
| Bearings | SKF's VA405 Bearings |