| Features | High Effective And Longer Life-span |
|---|---|
| Material | Q355B Or Q690D Or As You Request |
| Digging Depth(m) | 8m 10m 12m 14m 16m |
| Bucket | Standard Bucket |
| Weight | 10kgs-730kgs |
| Warranty | 6 Months To One Year |
|---|---|
| Quality | Premium Quality Wear Resistant |
| Material | BS900E |
| Wire Ropes | Multi-strand Wire Ropes |
| Suitable Excavator | Hitachi Komatsu Cat Sany |
| Welding | Premium |
|---|---|
| Maximum Reach | 12m 18m 20m 25m 31m 32m |
| Warranty | 6 Months |
| Model | SSB005 |
| Suitable Excavator | 20ton-50ton Excavator |
| Front Attachments | Clamshell Bucket / Standard Bucket |
|---|---|
| Warranty | 6 Months |
| Spares | Premium Spares, With Longer Service Life-span |
| Digging Depth | 14m 16m 18m |
| Material | LG700 / HG785 |
| OEM / ODM | YES |
|---|---|
| Warranty | 6 Months For Arm And Cylinder |
| Suitable Excavator Brands | Hitachi Komatsu Kato Sany Zoomlion Kobelco |
| High Efficiency | YES |
| Premium | YES |
| Spring Hose | Premium |
|---|---|
| Material | LG700 / HG785 |
| Front Attachments | Clamshell Bucket / Standard Bucket |
| Cylinder | Premium Cylinder |
| Warranty | 6 Months |
| Product Name | Excavator Telescopic Arm |
|---|---|
| Warranty | 6 Months |
| Pulley | High Quality |
| Digging Depth | 20m 25m 30m 32m |
| High Efficiency | YES |
| Features | High Effective And Longer Life-span |
|---|---|
| Cylinders | High Quality Improved Cylinders |
| Material | Q355B, High Quality Steel Material |
| Warranty | 6 Months For The Arm |
| Digging Depth(m) | 6m, 12m, 16m, 18m |
| Color | Customized |
|---|---|
| Warranty | 6 Months |
| Longer Service Life-span | Yes |
| OEM / ODM | Yes |
| Key Word | Telescopic Excavator |
| Color | Accoring To Clients' Requirement |
|---|---|
| Spare Parts | High Quality |
| Vibration | Vibration Proof |
| MOQ | 1 Piece / Set |
| Suitable Excavator(ton) | 6 Ton - 66 Ton |