| Tests | YES |
|---|---|
| Material | BS900E |
| High Efficiency | YES |
| Clamshell Bucket | 1.5cbm 2cbm 2.5cbm 3cbm |
| Longer Service Life-span | YES |
| Digging Depth | 8m 10m 15m 18m 20m 22m 30m 32m |
|---|---|
| Clamshell Bucket | 0.8cbm 1cbm 2cbm 2.5cbm 3cbm |
| Application | Digging House Foundation Pits, Deep Pits |
| Wire Rope | High Quality Wire Rope Muti-strand |
| Material | BS900E, Multiple Wire Rope, Enlarged Pulley |
| Efficiency | High Efficiency, High Effective |
|---|---|
| Bucket | Clamshell Bucket / Grapple / Grab |
| Digging Depth(m) | 18m 20m 25m 30m 32m |
| Material | BS900E, Lighter And Stronger |
| Maintanment | Easy Maintanment, Add Lubricant |
| Wire Rope | 20mm 26mm 28mm 30mm |
|---|---|
| Cylinders | High Quality Cylinders |
| Material | BS900E, Lighter And Stronger |
| OEM / ODM | YES |
| Digging Depth | 18m 20m 25m 30m 32m |
| OEM/ODM | YES |
|---|---|
| Color | Red, Yellow, Blue White Customized |
| High Efficiency | YES |
| High Quality | YES |
| Suiatble Excavators | Hitachi Komatsu Sany Zoomlion Etc |
| Material | BS900E, Lighter And Stronger |
|---|---|
| Digging Depth(m) | 18m 20m 25m 30m 32m |
| Maintanment | Easy Maintanment |
| Efficiency | High Efficiency |
| Bucket | Clamshell Bucket |
| Material | BS900E, Lighter And Stronger |
|---|---|
| Digging Depth(m) | 20m 25m 30m 32m |
| Bucket | Clamshell Bucket / Standard Bucket |
| Key Word | Telescopic Excavator Arm |
| Quality | Premium, High Quality |
| Material | BS900E |
|---|---|
| Front Attachments | Clamshell Bucket, Grapples, Standard Bucket |
| Control By | Cylinder And Wire Rope |
| Digging Depth(m) | 25m 30m 32m |
| Color | According To Clients Requirements |
| Suitable Working Environment | Digging House Foundation Pits, Deep Pits, Caissons |
|---|---|
| Excavator Model | 6ton - 65ton |
| Digging Depth(m) | 10m 12m 14m 16m 20m |
| Suitable Excavators | Hitachi Komatsu Sany Zoomlion Cat Etc |
| Technical Support | Yes |
| Tests | Full Tests |
|---|---|
| Warranty | 6 Months |
| Suitable Excavators | Hitachi Komatsu Sany Zoomlion Cat Etc |
| Excavator Model | 6ton - 65ton |
| OEM/ODM | YES |