| Material | BS900E |
|---|---|
| Quality | Premium |
| Digging Depth | 12m - 32m |
| Customize Service | YES |
| Suitable Excavator Brands | Hitachi Komatsu Sany Zoomlion Cat Etc |
| Material | BS900E, Lighter And Stronger |
|---|---|
| Quality | Premium, High Quality |
| Digging Depth(m) | 20m 25m 30m 32m |
| Key Word | Telescopic Excavator Arm |
| Bucket | 2cbm 2.5cbm Clamshell Bucket / Standard Bucket |
| Product Name | Sliding Arm |
|---|---|
| Suitable | 3-36Ton |
| Usage | Excavator Work |
| Material | Q355B |
| Color | Customer Required |
| Product Name | Sliding Arm |
|---|---|
| Suitable | 3-36Ton |
| Usage | Excavator Work |
| Material | Q355B |
| Color | Customer Required |
| Maximum Reach | 16m 18m |
|---|---|
| Welding | Premium |
| Bucket Capacity | 0.4cbm, 0.6cbm, 1.5cbm, 2.2cbm, 2.5cbm |
| Condition | New |
| Number Of Sections | 3 Sections |
| Material | Q355B, Q690D, Or Others As You Request |
|---|---|
| Apply To | 20-50ton Excavator |
| Warranty | 6 Months |
| Product Name | Excavator Telescopic Boom |
| Condition | New |
| Material | BS900E, Lighter And Stronger |
|---|---|
| Color | Customized, Red, Blue, Yellow Etc |
| Digging Depth(m) | 20m 25m 30m 32m |
| Suitable Projects | Construction Work, Digging Deep Pits, Digging Soft Soil Dirt Gravel |
| Clamshell Bucket(cbm) | 1cbm 1.5cbm 2cbm 2.5cbm 3cbm 3.5cbm |
| Material | BS900E, Lighter And Stronger |
|---|---|
| Wire Rope | Good Quality Wire Rope Muti-strand |
| Wedling | Premium Welding, Not Easy Cracking |
| Attachments | Bucket / Clamshell Bucket / Grapple |
| Warranty | 6 Months For The Telescopic Arm And Cylinder |
| Digging Depth | 18m 20m 25m 30m 32m |
|---|---|
| Welding | Premium Welding, Not Easy Cracking |
| Suitable Excavators | Hitachi Komatsu Sany Zoomlion Etc |
| Design | Work Smoothly High Effective Design, Safe And Stable, Telescopic Long Reach |
| Cylinders | High Quality Cylinders, Longer Service Life-span |
| Cylinders | High Quality Cylinders |
|---|---|
| Digging Depth | 18m 20m 25m 30m 32m |
| Material | BS900E, Multiple Wire Rope |
| OEM / ODM | YES |
| Design | Work Smoothly High Effective Design, Safe And Stable, Telescopic Long Reach |