| Type | Excavator Attachment |
|---|---|
| Condition | New |
| Model | SSB089 |
| Warranty | 6 Months |
| Welding | Strong |
| Bucket Capacity | 0.4cbm, 0.6cbm, 1.5cbm, 2.2cbm, 2.5cbm |
|---|---|
| Welding | Strong |
| Model | SSB089 |
| Number Of Sections | 3 Sections |
| Condition | New |
| Material | LG700, Lighter And Stronger |
|---|---|
| Suitable Excavators | 6ton - 55ton |
| Excavator Brand | Komatsu Sany Hitachi Cat Etc |
| OEM / ODM | Yes |
| Digging Depth(m) | 8m 10m 12m 14m 16m |
| Condition | New |
|---|---|
| Bucket Capacity | 0.4cbm, 0.6cbm, 1.5cbm, 2.2cbm, 2.5cbm |
| Number Of Sections | 3 Sections |
| Model | SSB089 |
| Maximum Reach | 32 Meters |
| Material | BS900E |
|---|---|
| Wire Rope | High Strength Wire Rope |
| Digging Depth | 25m - 32m |
| Clamshell Bucket Size | 1CBM 1.5CBM 2CBM 3CBM |
| Suitable Excavator Model | 10 Ton- 65 Ton Excavator |
| Bucket Capacity | 0.4cbm, 0.6cbm, 1.5cbm, 2.2cbm, 2.5cbm |
|---|---|
| Type | Excavator Attachment |
| Number Of Sections | 3 Sections |
| Condition | New |
| Compatibility | Fits Various Brand Of Excavators |
| Material | BS900E, Lighter And Stronger Material |
|---|---|
| Quality | Premium, High Quality |
| Digging Depth(m) | 18m 20m 25m 30m 32m |
| Key Word | Telescopic Excavator Arm With Clamshell Bucket |
| Bucket | 2cbm 2.5cbm Clamshell Bucket / Standard Bucket |
| Bucket | Clamshell Bucket / Grapple / Grab |
|---|---|
| Material | BS900E, Lighter And Stronger |
| Efficiency | High Efficiency, High Effective |
| Maintanment | Easy Maintanment, Add Lubricant |
| Cylinder | High Quality Cylinders, Famous Brand Cylinders |
| Material | Q355B, Q690D, Or Others As You Request |
|---|---|
| Apply To | 20-50ton Excavator |
| Warranty | 6 Months |
| Product Name | Excavator Telescopic Boom |
| Condition | New |
| Material | BS900E, Lighter And Stronger |
|---|---|
| Suitable Excavator Model | 10 Ton- 65 Ton Excavator |
| Color | Red, Yellow, Blue White Customized |
| Digging Depth | 10m, 18m, 20m, 25m, 30m, 32m |
| Warranty | 6 Months For The Arm, 3 Months For The Bucket |