| Bucket Capacity | 0.5cbm 1cbm 2cbm 2.5cbm 3cbm |
|---|---|
| Excavator Model | 6ton 10ton 20ton 30ton 40ton 60ton 200ton |
| Color | Customized, Yellow, Red, White Etc |
| Quality | Premium / High Quality |
| Digging Depth | 8m 10m 12m 14m 16m 20m 22m |
| Material | Q355B, Q690D, Or Others As You Request |
|---|---|
| Apply To | 20-50ton Excavator |
| Warranty | 6 Months |
| Product Name | Excavator Telescopic Boom |
| Condition | New |
| Material | Q355B, Q690D, Or Others As You Request |
|---|---|
| Apply To | 20-50ton Excavator |
| Warranty | 6 Months |
| Product Name | Excavator Telescopic Boom |
| Condition | New |
| Material | Q355B, Q690D, Or Others As You Request |
|---|---|
| Apply To | 20-50ton Excavator |
| Warranty | 6 Months |
| Product Name | Excavator Telescopic Boom |
| Condition | New |
| Color | Red, Yellow, Blue White Customized |
|---|---|
| Suitable Excavators | 20ton - 120ton |
| Digging Depth(m) | 18m 20m 25m 30m 32m |
| Material | BS900E, Lighter And Stronger |
| Maintenance | Easy Maintenance |
| Features | High Effective And Longer Life-span |
|---|---|
| Cylinders | High Quality Improved Cylinders |
| Material | Q355B, High Quality Steel Material |
| Warranty | 6 Months For The Arm |
| Digging Depth(m) | 6m, 12m, 16m, 18m |
| Features | High Effective And Longer Life-span |
|---|---|
| Cylinders | High Quality Improved Cylinders |
| Warranty | 6 Months For The Arm And Cylinder, 3 Months For The Bucket |
| OEM / ODM | Available |
| Material | Q355B, High Quality Steel Material |
| Part Name | Excavator Long Reach Boom Arm |
|---|---|
| Material | Q355B/Q690 |
| Applicable Industries | Energy & Mining & Demolition |
| Suitable Excavator | 25-55Ton |
| Length | 21-22m |
| Part Name | Excavator Long Reach Boom Arm |
|---|---|
| Material | Q355B/Q690 |
| Applicable Industries | Energy & Mining & Demolition |
| Suitable Excavator | 10-22Ton |
| Length | 14m |
| Apply To | Digging Sand, Soil, Silt Etc |
|---|---|
| Suitable Excavator | 20 Ton Excavator Or Above |
| Material | BS900E, Q355B, Lighter And Stronger |
| Pulley | High Quality Pulley, Enlarge Pulley |
| Digging Depth | 25m 30m 32m |