| Color | White Yellow Blue Red Etc |
|---|---|
| Suitable Excavator Brands | Hitachi Komatsu Sany Zoomlion Cat Etc |
| Bucket Capacity | 0.4m3, 0.6m3, 1.5m3, 2m3, 2.2m3 |
| Material | Q355B Or Q690D Or As You Request |
| Apply To | Demolition Work, Dredging, Construction Work |
| Apply To | 45ton - 55 Ton Excavator |
|---|---|
| Cylinders | Enlarge Cylinders |
| Condition | New |
| Material | Premium Q355B |
| Warranty | 6 Months |
| Material | Q355B Or Q690D Or As You Request |
|---|---|
| Color | Red, Yellow, Blue White Customized |
| Suitable Excavator Model | 10 Ton- 120 Ton Excavator |
| High Pressure Hoses | High Quality |
| Technicial Support | Yes |
| Application | Construction Work, Demolition Work, Dredging, Etc |
|---|---|
| Long Reach(m) | 10m 20m 25m 30m 32m |
| Bucket Cylinder | High Quality Bucket Cylinder |
| Color | Red, Yellow, Blue White Customized |
| Material | Q355B Or Q690D Or As You Request |
| Tests | Full Tests Before Sending |
|---|---|
| Material | Q355B, Q690D |
| Suitable Excavators | 6ton - 66ton |
| Length(m) | 7m - 28m |
| Color | Red, Yellow, Blue, White Etc |
| Name | Excavator Long Reach Arm |
|---|---|
| Suitable Excavator | Sumitomo, Sany, Cat, Komatsu, Zoomlion Etc |
| OEM / ODM | YES |
| After-sales Service | YES |
| Digging Depth | 8m 10m 15m 18m 20m 22m |
| Bucket Capacity | 0.5cbm 1cbm 2cbm 2.5cbm 3cbm |
|---|---|
| Excavator Model | 6ton 10ton 20ton 30ton 40ton 60ton 200ton |
| Color | Customized, Yellow, Red, White Etc |
| Quality | Premium / High Quality |
| Digging Depth | 8m 10m 12m 14m 16m 20m 22m |
| Bucket Cylinder | Available |
|---|---|
| Material | Q355B, Q690D Material |
| Color | Customized |
| Warranty | 6 Months |
| Length | 6m - 24m |
| Features | High Effective And Longer Life-span |
|---|---|
| Cylinders | High Quality Improved Cylinders |
| Digging Depth(m) | 6m, 12m, 16m, 18m |
| Material | Shaogang Brand Q355B |
| Warranty | 6 Months For The Arm And Cylinder, 3 Months For The Bucket |
| Part Name | Excavator Long Reach Boom Arm |
|---|---|
| Material | Q355B/Q690 |
| Applicable Industries | Energy & Mining & Demolition |
| Suitable Excavator | 25-55Ton |
| Length | 21-22m |