| Part Name | Excavator Long Reach Boom Arm |
|---|---|
| Material | Q355B/Q690 |
| Applicable Industries | Energy & Mining & Demolition |
| Suitable Excavator | 10-22Ton |
| Length | 14m |
| Warranty | 6 Months |
|---|---|
| Long Reach | 10m 20m 21m 25m |
| Material | Q355B/ Q690D / Q355NE |
| Bucket Capacity | 0.4m3, 0.6m3, 1.5m3, 2m3, 2.2m3 |
| Color | Red, Yellow, Blue White Customized |
| Part Name | Excavator Long Reach Boom Arm |
|---|---|
| Material | Q355B/Q690 |
| Applicable Industries | Energy & Mining & Demolition |
| Suitable Excavator | 6-15Ton |
| Length | 7-14m |
| Product Name | Excavator Telescopic Boom |
|---|---|
| Quality | High-Quality |
| Moving Type | Crawler Excavator |
| Apply To | 12-35ton Excavators |
| Material | Q690D |
| Brand Name | Zhonghe |
|---|---|
| Part Name | Excavator Telescopic Boom Arm |
| Material | Q355D/Q690D |
| Applicable Industries | Energy & Mining & Demolition |
| Suitable Excavator | 10-15Ton |
| Material | Q355B, NM400, Q690D |
|---|---|
| Long Reach | 10m 18m 20m 22m 24m 30m 32m |
| Digging Depth | 10m 12m 18m 20m 25m 30m |
| Bucket Capacity | 0.4m3, 0.6m3, 1.5m3, 2m3, 2.2m3 |
| Color | Red, Yellow, Blue White Customized |
| Material | Q355B, NM400, Q690D |
|---|---|
| Long Reach | 10m 18m 20m 22m 24m 30m 32m |
| Color | Red, Yellow, Blue White Customized |
| Digging Depth | 10m 12m 18m 20m 25m 30m |
| Application | Dredging, Demolition Work, Construction Work |
| Suitable Excavators | 6Ton - 200Ton |
|---|---|
| Excavator Brands | Hitachi Komatsu Sany Zoomlion Cat Etc |
| OEM / ODM | YES |
| Long Reach | 10m 12m 16m 18m 20m |
| Painting | Yellow, Red, Blue, White Etc |
| Material | Q355B Or Q690D Or As You Request |
|---|---|
| Digging Depth | 10m 16m 18m 20m 21m 22m |
| Color | Red, Yellow, Blue White Customized |
| Quality | Premium |
| OEM/ODM | YES |
| Suitable Excavators | Hitachi Komatsu Sany Zoomlion Cat Etc |
|---|---|
| Warranty | 6 Months, 3 Months |
| Material | Q355B Or Q690D Or As You Request |
| High Efficiency | YES |
| High Quality | YES |