| Material | Shaogang Q355B / Q690D |
|---|---|
| Digging Depth | 4m, 8m, 10m, 12m |
| Bucket Capacity | 0.1 Cbm - 1cbm |
| Condition | New, Brand New |
| Apply To | 3 Ton - 55 Ton |
| Suitable Excavators | Hitachi Komatsu Sany Cat Etc |
|---|---|
| Digging Depth(m) | 14m 16m 18m 20m 25m 30m 32m |
| Bucket Capacity | 0.6cbm 0.8cbm 1cbm 1.5cbm 2cbm 2.5cbm |
| Material | Q355B, Q690D, Or Others As You Request |
| Apply To | Digging Sand Soil Silt Gravel Rock Etc |
| Material | Q355B Or Q690D Or As You Request |
|---|---|
| Long Reach | 6m 10m 16m 18m 20m |
| Digging Depth | 15m 16m 18m 20m 22m |
| Bucket Capacity | 0.6cbm 0.8cbm 1cbm 1.5cbm 2cbm 2.5cbm |
| Color | Customized, Red, Blue, Yellow Etc |
| Features | Long Reach And Longer Service Life-span |
|---|---|
| Material | Q355B Or Q690D Or As You Request |
| Digging Depth(m) | 12m 18m 20m 22m 25m |
| High Efficiency | Yes |
| Color | Customized, Red, Blue, Yellow Etc |
| Type | Heavy Duty |
|---|---|
| Warranty | 6 Months |
| Suitable Excavator Brand | Hitachi Komatsu Sany Zoomlion Etc |
| Excavator Model | PC200, SK220, CAT 320, ZX1200 Etc |
| Pins | Wear Resistant Pins |
| Material | Q355B Or Q690D Or As You Request |
|---|---|
| Long Reach | 10m 12m 15m 20m 25m 30m 32m |
| Color | Red, Yellow, Blue White Customized |
| Excavator Brand | Komatsu, Sany, Hitachi, Kobelco, Kato, Etc |
| Can Carry Attachments | Shear, Crusher, Breaker, Etc |
| ODM / OEM | YES |
|---|---|
| Excavator Model(m) | 30-36T, 20T, 37-39T, 40-47T, 25-28T, 30-33T, 35-39T |
| Product Name | Heavy-Duty Q690D / Q355B Long Reach Boom Excavator With Extended Reach For Excavation |
| Material | Shaogang Q355B, Q690D Or Others As You Request |
| Suitable Excavator | 6 Ton 20 Ton 25 Ton 55 Ton Excavator And Above |
| Features | Longer Life-span, Not Easy Cracking |
|---|---|
| Warranty | 6 Months |
| Condition | New |
| After-sales | Yes |
| Key Word | Long Reach Boom Excavator |
| Length | 16m 18m 20m 22m 24m |
|---|---|
| Bucket Capacity (cbm) | 0.4, 0.6, 0.8, 1, 2, 3, 4cbm |
| Certifications | Patent, ISO, CE |
| Warranty | 6 Months, 3 Months |
| Suitable Excavator | 6 Ton 20 Ton 25 Ton 55 Ton Excavator And Above |
| Material | Q355B, Q690D, Or Others As You Request |
|---|---|
| Length | 17m, 20m, 25m, 30m |
| Apply To | 25 Ton - 67 Ton Excavator |
| Warranty | 6 Months |
| Working Condition | Demolate Buildings |