| Technicial Support | YES |
|---|---|
| Digging Depth | 16m 18m 20m 25m 30m 32m |
| Material | BS900E, Q690D, Lighter And Stronger |
| Suitable For | Digging Sand Soil Silt Gravel |
| Test Before Sending | YES |
| Power Source | Hydraulic |
|---|---|
| Max Pile Angle | About 160 Degrees |
| Material | Q355B / Q690D Or Others As You Request |
| Welding | Strong Welding |
| Warranty | 6 Months |
| Max Pile Angle | About 160 Degrees |
|---|---|
| Suitable Excavator Model | 20 Tons - 85m |
| Power Source | Hydraulic |
| Welding | Strong Welding |
| Warranty | 6 Months |
| Oem | OEM Services Provided |
|---|---|
| Rotation Angle | 360 Degrees |
| Quality Control | 100% Inspection Before Shipment |
| Suitable Excavator Model | 4-55tons |
| Cylinder | 2 Cylinders |
| Digging Depth | 4m, 8m, 10m, 12m |
|---|---|
| Apply To | 3 Ton - 55 Ton |
| Bucket Capacity | 0.1 Cbm - 1cbm |
| Condition | New |
| Material | Shaogang Q355B |
| Material | Famous Brand--Shaogang Q355B |
|---|---|
| Telescopic Cylinder | High-quality |
| Steel Quality | High Quality |
| Welding Wire | Premium Welding Wire |
| Digging Depth(m) | 12m 16m |
| Key Word | Excavator Teledipper |
|---|---|
| Wire Rope | Premium |
| Suitable Excavator Brand | Various Excavator Brand: Sany Hitachi Komatsu Zoomlion Etc |
| After-sales Service | YES |
| Digging Depth(m) | 18m 20m 25m 30m 32m 35m |
| Material | BS900E, Lighter And Stronger |
|---|---|
| Welding | Premium Welding, Not Easy Cracking |
| Design | Work Smoothly High Effective Design, Safe And Stable, Telescopic Long Reach |
| Cylinders | High Quality Cylinders |
| Digging Depth | 18m 20m 25m 30m 32m |
| Features | Deeper Digging Depth |
|---|---|
| Material | BS900E, Lighter And Stronger Material |
| Key Word | Telescopic Excavator Arm With Clamshell Bucket |
| Warranty | 6 Months For Cylinders And Telescopic Arm |
| Quality | Top 1 Premium, High Quality |
| Bucket Capacity | 0.4cbm, 0.6cbm, 1.5cbm, 2.2cbm, 2.5cbm |
|---|---|
| Welding | Premium |
| Model | SSB089 |
| Warranty | 6 Months |
| Number Of Sections | 3 Sections |