| Oem | OEM Services Provided |
|---|---|
| Rotation Angle | 360 Degrees |
| Quality Control | 100% Inspection Before Shipment |
| Suitable Excavator Model | 4-55tons |
| Cylinder | 2 Cylinders |
| Oem | OEM Services Provided |
|---|---|
| Rotation Angle | 360 Degrees |
| Quality Control | 100% Inspection Before Shipment |
| Suitable Excavator Model | 4-55tons |
| Cylinder | 2 Cylinders |
| Material | Q355B, Q690D, Or Others As You Request |
|---|---|
| Length | 17m, 20m, 25m, 30m |
| Apply To | 25 Ton - 67 Ton Excavator |
| Warranty | 6 Months |
| Working Condition | Demolate Buildings |
| Max Pile Angle | About 160 Degrees |
|---|---|
| Suitable Excavator Model | 20 Tons - 85m |
| Power Source | Hydraulic |
| Welding | Strong Welding |
| Warranty | 6 Months |
| Bucket | Available |
|---|---|
| Bucket Cylinder | Available |
| After-sales Service | Available |
| Condition | New |
| Warranty | 6 Months For Arm And Boom |
| Part Name | Excavator Clamshell Bucket |
|---|---|
| Material | Q355B, NM400, HARDOX500 Optional |
| Width | Customization |
| Capacity | 1-1.5cbm |
| Suitable Excavator | 20-30Ton |
| Long Reach(m) | 18m 20m 25m 30m 32m |
|---|---|
| Bucket | 1.5cbm 2cbm 2.5cbm Bucket |
| Material | BS900E, Premium Material |
| Warranty | 6 Months For Telescopic Arm And 3 Months For Bucket |
| Connectors | High Quality Connectors Thickened |
| Rotation Angle | 360 Degrees |
|---|---|
| Suitable Excavator Model | 4-55tons |
| Maintenance | Less Maintenance |
| Quality Control | 100% Inspection Before Shipment |
| Package | Wooden Case Packing / Bubble |
| Oem | OEM Services Provided |
|---|---|
| Package | Wooden Case Packing / Bubble |
| Cylinder | 2 Cylinders |
| Rotating | 360 Degree |
| Rotation Angle | 360 Degrees |
| Material | Premium Q355B |
|---|---|
| Condition | New |
| Application | Grabbing Scrap Steel |
| Apply To | 10-60 Ton Excavator |
| Length | 10-25m |