| Suitable Excavator | 20 Ton Excavator Or Above |
|---|---|
| Digging Depth | 25m 30m 32m |
| Front Attachments | Clamshell Bucket / Grapple / Standard Bucket |
| Material | BS900E, Q355B, Lighter And Stronger |
| Apply To | Digging Sand, Soil, Silt Etc |
| Brand | Kaiping Zhonghe Machinery |
|---|---|
| Part Name | Hydraulic Quick Hitch |
| Application | Replace Excavator Attachments |
| Suitable Machine | 10 Ton - 30 Ton Excavator |
| Material | Q355B |
| Material | Q355B, Q690D, Or Others As You Request |
|---|---|
| Apply To | 20-50ton Excavator |
| Warranty | 6 Months |
| Product Name | Excavator Telescopic Boom |
| Condition | New |
| Application | Grabbing Scrap Steel |
|---|---|
| Condition | New |
| Warranty | 6 Months |
| Apply To | 10-60 Ton Excavator |
| Material | Premium Q355B |
| Warranty | 6 Months |
|---|---|
| Apply To | 10-60 Ton Excavator |
| Condition | New |
| Length | 10-25m |
| Application | Grabbing Scrap Steel |
| Condition | New,100%new,New Long Reach Boom & Arm |
|---|---|
| Warranty | 6 Months |
| After-sales Service Provided | Online Support,Video Technical Support |
| Bucket Capacity | 0.9m3,0.4-0.5CBM,0.2-6m3 |
| Machine Weight | 6-120T |
| Features | Deeper Digging Depth |
|---|---|
| Material | BS900E, Lighter And Stronger Material |
| Key Word | Telescopic Excavator Arm With Clamshell Bucket |
| Warranty | 6 Months For Cylinders And Telescopic Arm |
| Quality | Top 1 Premium, High Quality |
| Condition | New,100%new,New Long Reach Boom & Arm |
|---|---|
| Warranty | 6 Months |
| After-sales Service Provided | Online Support,Video Technical Support |
| Bucket Capacity | 0.9m3,0.4-0.5CBM,0.2-6m3 |
| Machine Weight | 6-120T |
| Welding | Premium Welding |
|---|---|
| Cylinder | High Quality Cylinders |
| Design | High Effective Design, Safe And Stable |
| Digging Depth | 18m 20m 25m 30m 32m |
| Material | BS900E, Lighter And Stronger |
| Color | Red, Yellow, Blue White Customized |
|---|---|
| Warranty | 6 Months For Arm |
| Wire Rope | Multiple Strand Wire Rope |
| Suitable Excavators | 20ton - 120ton |
| Connectors | High Quality And Thicken Connectors |