| Material | Q355B, Q690D, Or Others As You Request |
|---|---|
| Apply To | 20-50ton Excavator |
| Warranty | 6 Months |
| Product Name | Excavator Telescopic Boom |
| Condition | New |
| Material | Q355B Or Q690D Or Others As You Request |
|---|---|
| Warranty | 6 Months |
| Condition | New |
| Suitable Excavator Model | 20 Tons - 85 Tons |
| Max Pile Lifting Height | 13.5m, 15.8m, 19m, 24 M |
| Material | Q355B, Q690D, Or Others As You Request |
|---|---|
| Length | 11-25m |
| Apply To | 20-85ton Excavator |
| Warranty | 6 Months |
| Working Condition | Demolate Buildings |
| Material | Q355B, Q690D, Or Others As You Request |
|---|---|
| Length | 11-25m |
| Apply To | 20-85ton Excavator |
| Warranty | 6 Months |
| Working Condition | Demolate Buildings |
| Bucket | Clamshell Bucket / Grapple / Grab |
|---|---|
| Material | BS900E, Lighter And Stronger |
| Efficiency | High Efficiency, High Effective |
| Maintanment | Easy Maintanment, Add Lubricant |
| Cylinder | High Quality Cylinders, Famous Brand Cylinders |
| Maintanment | Easy Maintanment |
|---|---|
| Efficiency | High Efficiency |
| Bucket | Clamshell Bucket |
| Digging Depth(m) | 18m 20m 25m 30m 32m |
| Cylinder | High Quality Cylinder |
| Efficiency | High Efficiency, High Effective |
|---|---|
| Bucket | Clamshell Bucket / Grapple / Grab |
| Digging Depth(m) | 18m 20m 25m 30m 32m |
| Material | BS900E, Lighter And Stronger |
| Maintanment | Easy Maintanment, Add Lubricant |
| Premium Material | BS900E, Lighter And Stronger |
|---|---|
| Bucket | 1.5cbm 2cbm Clamshell Bucket / Grapple / Grab |
| Digging Depth(m) | 18m 20m 25m 30m 32m |
| Maintanment | Easy Maintanment, Add Lubricant |
| Efficiency | High Efficiency, High Effective |
| Efficiency | High Efficiency, High Effective |
|---|---|
| Bucket | 2cbm 2.5cbm Clamshell Bucket / Grapple / Grab |
| Cylinder | High Quality Cylinders, Famous Brand Cylinders |
| Digging Depth(m) | 18m 20m 25m 30m 32m |
| Material | BS900E, Lighter And Stronger |
| Rotating | 360 Degree |
|---|---|
| Quality Control | 100% Inspection Before Shipment |
| Oem | OEM Services Provided |
| Suitable Excavator Model | 4-55tons |
| Package | Wooden Case Packing / Bubble |