| Digging Depth | 8m 10m 15m 18m 20m 22m 30m 32m |
|---|---|
| Wire Rope | High Quality Wire Rope Muti-strand |
| Clamshell Bucket | 0.8cbm 1cbm 2cbm 2.5cbm 3cbm |
| Application | Digging House Foundation Pits, Deep Pits |
| Material | BS900E Or As You Request |
| Features | High Effective And Longer Life-span |
|---|---|
| Material | Q355B Or Q690D Or As You Request |
| Digging Depth(m) | 8m 10m 12m 14m 16m |
| Bucket | Standard Bucket |
| Weight | 10kgs-730kgs |
| Material | BS900E, Lighter And Stronger |
|---|---|
| OEM / ODM | YES |
| High Efficiency | YES |
| Capacity Of Clamshell Bucket | 1 Cbm - 3cbm |
| Digging Depth(m) | 18m 22m 25m 30m 32m |
| Color | White Yellow Blue Red Etc |
|---|---|
| Digging Depth | 25m - 32m |
| Material | BS900E, Lighter And Stronger |
| Clamshell Bucket | 0.8cbm 1cbm 1.5cbm 2cbm 2.5cbm |
| Technicial Support | YES |
| Features | Deeper Digging Depth |
|---|---|
| Material | BS900E, Lighter And Stronger Material |
| Key Word | Telescopic Excavator Arm With Clamshell Bucket |
| Warranty | 6 Months For Cylinders And Telescopic Arm |
| Quality | Top 1 Premium, High Quality |
| Suitable Excavator(ton) | 6 Ton - 66 Ton |
|---|---|
| Color | Accoring To Clients' Requirement |
| Material | LG700 / Q690D |
| Cylinder | Premium Cylinders |
| Full Test | Yes |
| Tube Material | Premium BS900E |
|---|---|
| Counterweight | Customized |
| Bucket Capacity | 0.6CBM 1CBM 2CBM 3CBM 4CBM |
| Model | SSB078 |
| Number Of Sections | 3 Sections |
| Maximum Reach | 12m 18m 20m 25m 31m 32m |
|---|---|
| Condition | Brand New |
| Number Of Sections | 3 Sections |
| Warranty | 6 Months |
| Bucket Capacity | 0.4m3, 0.6m3, 1.5m3, 2m3, 2.2m3 |
| Condition | Brand New |
|---|---|
| Model | SSB0011 |
| Maximum Reach | 12m 18m 20m 31m 32m |
| Welding | Premium |
| Bucket Capacity | 1.5cbm 2cbm |
| Attachments | Bucket / Clamshell Bucket / Grapple |
|---|---|
| Warranty | 6 Months, 24 Hours |
| Wedling | Premium Welding |
| Long Reach | 18m 20m 25m 30m 32m |
| Material | BS900E, Lighter And Stronger, Customized |