| Apply To | Demolition Work, Dredging, Construction Work |
|---|---|
| Material | Q355B Or Q690D Or As You Request |
| Excavator Brands | Hitachi Komatsu Sany Zoomlion Cat Etc |
| Excavator Model | 6Ton - 200Ton |
| Color | Red, Yellow, Blue White Customized |
| Material | Q355B Or Q690D Or As You Request |
|---|---|
| Warranty | 6 Months |
| Bucket Capacity | 0.4m3, 0.6m3, 1.5m3, 2m3, 2.2m3 |
| Digging Depth | 6m 10m 12m 14m 16m 18m |
| Suitable For | Digging Caissons, House Foundation Pits, Deep Pits |
| Design | High Effective Design, Safe And Stable |
|---|---|
| Material | BS900E, Lighter And Stronger |
| Welding | Premium Welding, No Oil Leakage |
| Digging Depth | 18m 20m 25m 30m 32m |
| Suitable Excavators | Hitachi Komatsu Sany Zoomlion Etc |
| Brand Name | Zhonghe |
|---|---|
| Part Name | Excavator Demolition Boom |
| Material | Q355D/Q690D |
| Applicable Industries | Energy & Mining & Demolition |
| Length | 23-30m |
| Material | Q355B, Q690D, Q355NE |
|---|---|
| Color | Red, Yellow, Blue, White Etc |
| Suitable Excavators | 6ton - 66ton |
| Suitable For | Digging Sand, Rock, Soil, Demolition Work |
| Length(m) | 6m - 25m |
| Tests | Full Tests |
|---|---|
| Warranty | 6 Months |
| Suitable Excavators | Hitachi Komatsu Sany Zoomlion Cat Etc |
| Excavator Model | 6ton - 65ton |
| OEM/ODM | YES |
| Bucket Capacity | 1cbm 1.5cbm 2cbm 2.2cbm |
|---|---|
| Warranty | 6 Months |
| Number Of Sections | 3 Sections |
| OEM / ODM | YES |
| Welding | Premium |
| Bucket Cylinder | Available |
|---|---|
| Certifications | Yes, CE, Patents |
| Product Name | Long Reach Boom Excavator |
| Bucket | Available |
| Condition | New |
| Material | Shaogang Q355B |
|---|---|
| Digging Depth | 4m, 8m, 10m, 12m, 16m |
| Warranty | 6 Months |
| Apply To | 3 Ton - 65 Ton |
| Condition | New |
| Material | LG700 |
|---|---|
| Digging Depth(m) | 12m 14m 16m 18m 20m |
| High Efficiency | Yes |
| Longer Service Life-span | Yes |
| OEM / ODM | Yes |