| Technicial Support | YES |
|---|---|
| Digging Depth | 16m 18m 20m 25m 30m 32m |
| Material | BS900E, Q690D, Lighter And Stronger |
| Suitable For | Digging Sand Soil Silt Gravel |
| Test Before Sending | YES |
| OEM / ODM | YES |
|---|---|
| Bucket Capacity | 0.4m3, 0.6m3, 1.5m3, 2m3, 2.2m3 |
| Long Reach | 10m 12m 16m 18m 20m |
| Apply To | Dredging, Demolition Work, Digging Sand Soil Rock |
| Material | Q355B Or Q690D Or As You Request |
| Long Reach | 20m 25m 30m 32m |
|---|---|
| Bucket Capacity | 1cbm 1.5cbm 2cbm 2.5cbm |
| Warranty | 6 Months |
| Material | BS900E, Lighter And Stronger |
| Wire Rope | High Quality Wire Rope |
| Design | High Effective Design, Safe And Stable, Telescopic Long Reach |
|---|---|
| Welding | Premium Welding, Not Easy Cracking |
| Material | BS900E, Lighter And Stronger |
| Digging Depth | 18m 20m 25m 30m 32m |
| Suitable Excavators | Hitachi Komatsu Sany Etc |
| Material | BS900E, Lighter And Stronger |
|---|---|
| Welding | Premium Welding, Not Easy Cracking |
| Design | Work Smoothly High Effective Design, Safe And Stable, Telescopic Long Reach |
| Cylinders | High Quality Cylinders |
| Digging Depth | 18m 20m 25m 30m 32m |
| Material | Q355B |
|---|---|
| Long Reach | 6m 8m 10m 12m 16m |
| Warranty | 6 Months |
| Color | Customized |
| ODM/ OEM | Available |
| Attachments | Bucket / Clamshell Bucket / Grapple |
|---|---|
| Warranty | 6 Months, 24 Hours |
| Wedling | Premium Welding |
| Long Reach | 18m 20m 25m 30m 32m |
| Material | BS900E, Lighter And Stronger, Customized |
| Material | BS900E |
|---|---|
| Suitable Excavators | 6Ton - 200Ton |
| Digging Depth | 18m - 32m |
| Clamshell Bucket (cbm) | 0.8cbm 1cbm 1.5cbm 2cbm 3cbm |
| Application | Digging House Foundation Pits, Deep Pits |
| Material | BS900E, Premium Material |
|---|---|
| Bucket | 1cbm 1.5cbm 2cbm 2.5cbm Bucket |
| Quality | High Quality |
| Connectors | High Quality Connectors |
| Long Reach(m) | 18m 20m 25m 30m 32m |
| Material | Q355B, Q690D, Or Others As You Request |
|---|---|
| Apply To | 6-100ton Excavator |
| Warranty | 6 Months |
| Product Name | Excavator Telescopic Boom |
| Condition | New |