| Material | Q355B, Q690D, Or Others As You Request |
|---|---|
| Length | 17m, 20m, 25m, 30m |
| Apply To | 25 Ton - 67 Ton Excavator |
| Warranty | 6 Months |
| Working Condition | Demolate Buildings |
| Wire Rope | Premium |
|---|---|
| Suitable Excavator Brand | Various Excavator Brand: Sany Hitachi Komatsu Zoomlion Etc |
| Tests | Yes |
| Color | Customized, Red, Yellow, White |
| Warranty | Yes, 6 Months For The Arm And Cylinders, 3 Months For The Bucket |
| Features | Deeper Digging Depth |
|---|---|
| Material | BS900E, Lighter And Stronger Material |
| Warranty | 6 Months |
| Quality | Premium, High Quality |
| Digging Depth(m) | 18m 20m 25m 30m 32m |
| Wire Rope | 20mm 26mm 28mm 30mm |
|---|---|
| Cylinders | High Quality Cylinders |
| Material | BS900E, Lighter And Stronger |
| OEM / ODM | YES |
| Digging Depth | 18m 20m 25m 30m 32m |
| Condition | New,100%new, New Telescopic Arm |
|---|---|
| Warranty | 6 Months |
| After-sales Service Provided | Online Support,Video Technical Support |
| Bucket Capacity | 0.9m3,0.4-0.5CBM,0.2-6m3 |
| Machine Weight | 6-36T |
| Material | Q355B, Q690D, Or Others As You Request |
|---|---|
| Apply To | 20-50ton Excavator |
| Warranty | 6 Months |
| Product Name | Excavator Telescopic Boom |
| Condition | New |