| Max Pile Angle | About 160 Degrees |
|---|---|
| Suitable Excavator Model | 20 Tons - 85m |
| Power Source | Hydraulic |
| Welding | Strong Welding |
| Warranty | 6 Months |
| Length | 16m |
|---|---|
| Technicial Support | YES |
| Bucket | 05cbm |
| Color | Customized |
| Bucket Cylinder | Included |
| Material | Q355B, Q690D, Or Others As You Request |
|---|---|
| Apply To | 6-100ton Excavator |
| Warranty | 6 Months |
| Product Name | Excavator Telescopic Boom |
| Condition | New |
| Material | BS900E, Lighter And Stronger |
|---|---|
| Welding | Premium Welding, Not Easy Cracking |
| Design | Work Smoothly High Effective Design, Safe And Stable, Telescopic Long Reach |
| Cylinders | High Quality Cylinders |
| Digging Depth | 18m 20m 25m 30m 32m |
| Wire Rope | 20mm 26mm 28mm 30mm |
|---|---|
| Cylinders | High Quality Cylinders |
| Material | BS900E, Lighter And Stronger |
| OEM / ODM | YES |
| Digging Depth | 18m 20m 25m 30m 32m |
| Name | Excavator Attachments |
|---|---|
| Type | Excavator Orange Peel Grapple |
| Application | Load And Unload Bulk Stone, Steel, Wood And Other Materials |
| Core Components | Bearing |
| Suitable Excavator(ton) | 15-18T |
| Suitable Excavator | 20 Ton Excavator Or Above |
|---|---|
| Digging Depth | 25m 30m 32m |
| Front Attachments | Clamshell Bucket / Grapple / Standard Bucket |
| Material | BS900E, Q355B, Lighter And Stronger |
| Apply To | Digging Sand, Soil, Silt Etc |