| Material | Q355B, Q690D, Q355NE |
|---|---|
| Color | Red, Yellow, Blue, White Etc |
| Suitable Excavators | 6ton - 66ton |
| Suitable For | Digging Sand, Rock, Soil, Demolition Work |
| Length(m) | 6m - 25m |
| Type | Heavy Duty |
|---|---|
| Warranty | 6 Months |
| Suitable Excavator Brand | Hitachi Komatsu Sany Zoomlion Etc |
| Excavator Model | PC200, SK220, CAT 320, ZX1200 Etc |
| Pins | Wear Resistant Pins |
| Suitable Excavators | 6Ton - 200Ton |
|---|---|
| Excavator Brands | Hitachi Komatsu Sany Zoomlion Cat Etc |
| OEM / ODM | YES |
| Long Reach | 10m 12m 16m 18m 20m |
| Painting | Yellow, Red, Blue, White Etc |
| Material | Q355B And Q690D |
|---|---|
| Digging Depth(m) | 8m 10m 15m 18m 20m 25m 30m 32m |
| Color | Red, Yellow, Blue White Customized |
| Customized Service | Available |
| Bucket Capacity (cbm) | 0.5cbm 0.8cbm 1cbm 1.5cbm 2cbm 2.5cbm 3cbm |
| Excavator Brands | Hitachi Komatsu Sany Zoomlion Cat Etc |
|---|---|
| OEM / ODM | YES |
| Painting | Yellow, Red, Blue, White Etc |
| Material | Q355B Or Q690D Or As You Request |
| Bucket Capacity | 0.4m3, 0.6m3, 1.5m3, 2m3, 2.2m3 |
| OEM / ODM | Available |
|---|---|
| Material | Q345, Q355B, Q690D |
| Digging Depth | 10m 16m 18m 19m 20m |
| Long Reach | 18m 19m 20m |
| Suitable Excavators | 10ton To 200ton |
| High Efficiency | YES |
|---|---|
| Quality Guaranteed | Yes |
| Color | Accoring To Clients' Requirement |
| Spare Parts | High Quality |
| MOQ | 1 Piece / Set |
| Material | Q355B Or Q690D Or As You Request |
|---|---|
| Color | Red, Yellow, Blue White Customized |
| Excavator Model | 20ton 30ton 35ton 55ton 60ton |
| Product Name | Excavator Standard Arm Standard Boom |
| After-sales Service | YES |
| Material | Q355B Or Q690D Or As You Request |
|---|---|
| Long Reach(m) | 10m 20m 25m 30m 32m |
| Digging Depth(m) | 6m 10m 12m 15m 18m |
| Color | Red, Yellow, Blue White Customized |
| Bucket Cylinder | High Quality Bucket Cylinder |
| Efficiency | High Efficiency, High Effective, Longer Service Life-span |
|---|---|
| Digging Depth(m) | 18m 20m 25m 30m 32m |
| Cylinder | High Quality Cylinders, Famous Brand Cylinders |
| Material | BS900E, Lighter And Stronger |
| Bucket | Clamshell Bucket / Grapple |