| Apply To | 10ton-16ton Excavator |
|---|---|
| Material | Q355B, Q690D, Or Others As You Request |
| Condition | New |
| Length | 10m-14m |
| Warranty | 6 Months |
| Material | Q355B Or Q690D Or As You Request |
|---|---|
| High Efficiency | YES |
| Quality | Premium |
| Suitable Excavators | 6Ton - 200Ton |
| Excavator Brands | Hitachi Komatsu Sany Zoomlion Cat Etc |
| Features | Long Reach, High Effective And Longer Life-span |
|---|---|
| Warranty | 6 Months For Sliding Arm, 3 Months For Bucket |
| Apply To | 20ton - 55ton |
| Material | Shaogang Q355B |
| Bucket Capacity | 0.1 Cbm - 2cbm |
| Spring Hose | Premium |
|---|---|
| Material | LG700 / HG785 |
| Front Attachments | Clamshell Bucket / Standard Bucket |
| Cylinder | Premium Cylinder |
| Warranty | 6 Months |
| Type | Heavy Duty |
|---|---|
| Warranty | 6 Months |
| Suitable Excavator Brand | Hitachi Komatsu Sany Zoomlion Etc |
| Excavator Model | PC200, SK220, CAT 320, ZX1200 Etc |
| Pins | Wear Resistant Pins |
| Material | Q355B Or Q690D Or As You Request |
|---|---|
| Long Reach | 6m 10m 16m 18m 20m |
| Digging Depth | 15m 16m 18m 20m 22m |
| Bucket Capacity | 0.6cbm 0.8cbm 1cbm 1.5cbm 2cbm 2.5cbm |
| Color | Customized, Red, Blue, Yellow Etc |
| Material | Q355B, Q690D, Q355NE |
|---|---|
| Digging Depth | 6m - 25m |
| Bucket Capacity | 0.5cbm 1cbm 2cbm 2.5cbm |
| Warranty | 6 Months |
| Color | Red, Yellow, Blue White Customized |
| Material | Q355B, NM400, Q690D |
|---|---|
| Bucket Capacity | 0.4m3, 0.6m3, 1.5m3, 2m3, 2.2m3 |
| Color | Red, Yellow, Blue White Customized |
| Application | Dredging, Demolition Work, Construction Work |
| Warranty | 6 Months |
| Material | Q355B, Q690D, Or Others As You Request |
|---|---|
| Length | 17m, 20m, 25m, 30m |
| Apply To | 25 Ton - 67 Ton Excavator |
| Warranty | 6 Months |
| Working Condition | Demolate Buildings |
| Material | Q355B, Q690D, Or Others As You Request |
|---|---|
| Apply To | 20-50ton Excavator |
| Warranty | 6 Months |
| Product Name | Excavator Telescopic Boom |
| Condition | New |